(Yazım dün kaleme alındığı için, ifadeler BUGÜN olarak geçmektedir..)

Yazımı, 14 Eylül 1870’de İstanbul’da doğan, 13 Mart 1938’de İstanbul’da hayata gözlerini yuman Mirliva (Tuğgeneral) CEVAT ÇOBANLI’ya, namı-ı değer 18 MART KAHRAMANI’NA armağan ediyor, rahmet ve saygıyla anıyorum.

Rabbim, Çanakkale Deniz Savaşları kahramanımızın ve cümle şehitlerimizin ruhunu şad, mekânını cennet, makamını ali eylesin.

Bugün öğlen saatlerinde, oldukça güzel açı ve etkilerle dolu bir BALIK YENİ AY oldu. Hepimize güzellikler ve hayırlar getirsin inşallah. Dolunay ve Yeni Ay zamanları oldukça önemlidir ve önümüzdeki 6 aylık süreci yakından etkiler. Bu bağlamda kök etkilerden başlayarak en tepeye doğru kapsamlı bir astrolojik analiz yaparak dönemin getirileri hakkında bilgi sahibi olalım.

Çok güzel bir tesadüf ki, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’ni incelediğimizde haritada YENGEÇ burcunu görmekteyiz. Yengeç, vatanseverlik, vatan toprakları, doğduğumuz, ait olduğumuz toprakları, köklerimizi ve tarihimizi temsil eder. Yengeç bir haritada baskın ise, o dönemde TARİH konuşulur. Bağlamda, Başak burcu olan Mirliva Cevat Çobanlı Paşamız ise, Balık burcu günlerinde bu savaşı bizzat yönetmiş ve tarihe altın harflerle geçmiştir. 13 Mart 1938 günü yani Güneş’in Balık burcunda, Neptün’ün ise Başak burcunda olduğu gün Hakk’a yürümüştür.

Gördüğünüz gibi, astrolojide hiçbir şey tesadüf değil, hiçbir şey şaşırtıcı değil. BALIK ve BAŞAK bize bu muhteşem YENİ AY gününde mesajı açık açık veriyor. Balık varsa, Başak mutlaka oyundadır. Başak varsa, Balık oyundadır.

13 Mart 2021 tarihli bu Yeni Ay’da ağır ve baskın YENGEÇ etkileri görmekteyim. Yengeç varsa, doğal olarak Oğlak burcu devrededir. Demek ki rahatça bu Yeni Ay’ın, Balık-Başak-Yengeç-Oğlak hattında ilerlediğini söyleyebiliriz.

1 Aralık 2020 tarihinde İkizler Burcu Ay Tutulması’nda ‘’Bu tutulmanın etkisi 1 yıl boyunca hatta biraz daha uzunca bir süre hayatımızda. Bu sefer oldukça önemli bir pozisyonda Neptün’ü görüyoruz. Bu bağlamda, ülkemizin denizlerdeki politik hâkimiyet alanını daha da genişletebileceğini ifade edebilirim.’’ Diye yazmıştım. Aynen geçerlidir.

Ülkemiz, Balık Yeni Ay’ı takip eden günlerde büyük ve önemli bir iç güce sahip olabilir. Balık Yeni Ay haritasındaki Güneş’in konumu, iç dinamiklerimizin enerjik biçimde kullanılarak özellikle yurtdışında çok çok önemli atılım ve hamlelerin gelebileceğine işaret ediyor diyebilirim. Turizm, balıkçılık, limanlar, deniz ürünleri ticareti, kıta sahanlığı, deniz kaynaklarımız, gemi yapımı ve üretimi, ihracatta deniz yolunun kullanılması, yurtdışı limanları, yurtdışı limanları ve stratejik bölgelerde ülkemizim hâkimiyeti oldukça NORMAL bir gündem konusu. Özetin özeti derseniz, ‘’DENİZLERDE TÜRK HÂKİMİYETİ’’ derim.

Ülkemizin -kalem kalem saymayacağım- tüm İHRACAT gelirlerinde artış ve rekor haberleri bekliyorum.

Sanatta, sanatçılarımızdan çok önemli başarılar bekliyorum. Yurtdışında ödülleri kucaklayabiliriz. Venüs’ün görünümü özellikle film, fotoğraf, resim, müzik gibi kıymetli dallarda sanatçılarımızın yurtdışında ödülleri toplayabileceği noktasında bize oldukça güçlü işaretler veriyor diyebiliriz inşallah.

Yine, 1. ve 8 ve 9. evlerin aldığı oldukça şık açılar, bu dönemde ülkemize yabancı sermayenin ve sıcak paranın, kredinin gelebileceğini ifade ettiği gibi, çok önemli dev yatırımların da meyvelerini vermeye başladığını ifade ediyor. 8. Ev görünümlerine bakarak, petrol, doğalgaz, kıymetli madenler ve enerji alanında çok parlak ve büyük (Jüpiter) gelişmeler kaydedebileceğimizi ifade edebilirim. Enerji yatırımları daha da artabilir, yeni ve cesur girişimler gündeme gelebilir. Balık Yeni Ay ile denizcilik, balıkçılık, limanlar, derin denizlerde sondaj çalışmaları, su ürünleri alanlarında da ülkemizin ihracatı ve geliri artabilir, denizcilik konusunda ileri ülkelerle oldukça önemli kıyı, liman ve su ürünleri anlaşmaları imzalanabilir. Biraz daha açarsak, denizcilik ve deniz ürünleri ihracatında söz sahibi bazı ülkeler, artık sözü Türkiye’ye bırakabilir. Türk denizlerinden çıkan ya da ülkemizden giden deniz ürünleri dünya mutfaklarının baş tacı olabilir. Yine termal sular, sıcak ve soğuk su kaynakları, yeraltı suları oldukça önemli olabilir. Bu alanlarda yeni ve oldukça önemli haberler alabiliriz. Termal sağlık ve turizm önem kazanabilir. Bu alanlarda lüks otel ve konaklama konsepti gündeme gelebilir. Yatırımcılar bu alanlara dikkatlerini yoğunlaştırabilir. Güneş’in yerleşimine bakarsak, yurtiçinde ve yurtdışında ‘’Su’’, ‘’Sondaj’’yatırımları artabilir.

Yerli ve milli kaynakları başarıyla kullanan ülkemiz, Balık Yeni Ay döneminde, özellikle para, kalkınma, büyüme, ihracat üzerine odaklanabilir. Yengeç dediğimiz için GÜVENLİK ve SAVUNMA da doğal olarak bu görünümlerde mevcut. Bu dönemde özellikle deniz savunmamız, limanlarımızın güçlendirilmesi, Osmanlıca tabiri ile TAHKİMATI yapılabilir, yeni liman projeleri, hatta AKILLI LİMAN projeleri gündeme gelebilir. Çok stratejik ve denize kıyısı olan bölgelerde ülkemizin hâkimiyeti tartışmasız olabilir. Yengeç ‘’TARİH’’ ve ‘’KÖKENLER’’ dedik, bu cümlemize de mim koyalım.

Değiştirilmesi elzem olan, günümüz gereklerini karşılamayan ve hükümet kanadından da sık sık dile getirilen değişim sinyallerinin daha da somut adımları bu dönem atılabilir. Artık eski hayatımızın önemli bir kısmını geride bırakabilir, daha yüksek bir seviyede büyümeye devam edebiliriz. Pek çok alanda değişim halk tarafından istenebilir.

Her anlamda açıcı, büyütücü, genişletici bir dönem içerisindeyiz. Jüpiter ve Venüs’ün konumları bize bu dönem ‘’Bir hayal daha gerçek oldu’’, ‘’Rüya idi gerçek oldu’’, ‘’Olmaz denilen oldu’’, ‘’ Masaldı, efsaneydi, gerçeğe dönüştü’’ tadında başlıklar okutturabilir. Artan ticari ve finansal ilişkiler, ülkemize yepyeni kapılar açabilir. Çok farklı ülkelerle ticaret, finansman ve mali ilişkiler kurulabilir. İnsani yardımlar artabilir, dünya çapındaki ekonomik, siyasi ve insani topluluklarda Türkiye başat olarak yerini alabilir. Hatta daha da sürpriz, daha da büyük atılımlar, ataklar ve gelişmeler de bekleyelim. Balık’ın sürprizleri çoktur, en derinlerden en parlak incileri sunar.

Bu konularda daha önce de yazdığım BAŞAK ve BALIK Yeni Ay ve Dolunay yazılarımdan da faydalanabilirim. Arşivlerimde mevcut yazılarımıza da göz atabilirsiniz. Çok önemli noktalara iki yıl öncesinde de değinmişiz.

Her açıdan çok şık görünümler sunan, parlak, temiz ve şanslı bir dönemden geçen ülkemiz, Balık Yeni Ay ile birlikte, kelimenin tam anlamı ile nefis zamanlara adım atıyor diyebiliriz inşallah. Hayırlı, uğurlu, kademli olsun.

Sözümüz sağlığa.

yeni ay