1.DEKANAT BALIK: 19-28 ŞUBAT

Ve ASC Derecesi 0-10 arasında olan kıymetli Balıklar için; 

Eylül ayının ilk haftasında Başak Mars, dekanatınızı etkileyebilir. Çevrenizdeki kişiler ile, çok da iyi anlaşamadığınızı hissedebilirsiniz. Önünüze sürekli bir engel çıkarıldığını düşünebilirsiniz. Attığınız adımlarda çok aceleci olmamalı, ufak tefek aksaklıklara daha yüksek perdeden tepki vermemeli, sözcükleri silah gibi kullanmamalısınız. Bazı zamanlar bir anda kontrolünüzü kaybedebilir, çok da sevdiğiniz bir yöntem olmamasına rağmen aniden kabalaşabilirsiniz. Dinleyin, düşünün, tartın ve kararınızı öyle verin. Hızlı karar almak bazen oldukça iyi sonuçlar verebilirken, bazı zamanlarda telafi için de zaman ve enerji harcamak gerekebilir. Bu dönemde bazı taktiksel geri çekilme menfaatinize olabilir. Kendinize engeller ve bariyerler koymamalısınız. Dekanatınıza göre zorlu durumlar olmamasına rağmen, bazen gereksiz bir temkin ve şüphe ile olaylara bakabilir, fırsatları, elinizi uzatıp tutmak yerine itebilirsiniz. Ancak bu durum sizden kaynaklanabilir. Gereksiz gerilimlerden, negatif fikir, düşünce ve kelimenin tam anlamı ile sizi zehirleyen kişilerden uzak durmanız menfaatinize olabilir.

Yine bu dönemde Güneş de Başak burcunda ilerliyor ve dekanatınıza bazı etkileri olabilir. Bu dönemde rakipleriniz sizi safdışı bırakmak, rekabet şartlarınızı aşındırmak ve sizi yıpratmak için devrede olabilir. Üstleriniz, yaptığınız işlerden çok memnun olmayabilir ya da yapabileceklerinizin üstünde performans bekleyebilir ya da biraz daha fazla çalışmanızı bekleyebilir. Rekabet şartlarınız sertleşebilir. Yine bu süreçte işlerinizi istediğiniz gibi yoluna koymak adına normalden biraz daha çaba sarf edebilir, biraz daha çok çalışabilirsiniz. Sizden daha üst kademede bulunan yöneticileriniz, amirleriniz,  ya da patronlarınızla bazı görüşlerinizi, fikirlerinizi tartışmak ve yaptığınız işin nitelikleri hakkında bir konuşma yapmak durumunda kalabilirsiniz. Serbest çalışıyorsanız, sizinle çalışan ya da birlikte iş yaptığınız kişilerle bazı pürüzlü konuşmalar gündeme gelebilir. Bunu kendinize yapılmış bir haksızlık olarak görmeden önce, geriye çekilerek resmin bütününe bakmalı, eleştirilere resmin tamamı ile cevap vermelisiniz diyebiliriz. Aynı zamanda bu eleştirileri neden aldığınızı düşünmek ve bunlara bulacağınız muhtemel yanıtlar da sizi bir üst düzeye taşıyabilir. Bu durumu, sosyal hayatınızda da karşılaşmanız muhtemel olan bazı pürüzleri de gidermekte kolaylıkla kullanabilirsiniz. Esnek olmak, sakin kalmak, sabırlı davranmak, detaylara bakmak bu dönemde başarılı olmanız için temel şartlandandır diyebiliriz.

Yine döneme bakıldığında Başak Merkür de oldukça kafa karıştırıcı etkilere sahiptir diyebiliriz. Bu dönem, biraz hız ve koşuşturma dönemi olabilir. Bu aralıkta bazı yanlış anlaşılmalar, bazı zamanlar iletişim eksiklikleri, bazı zamanlar da telaşeden bazı konuları atlama ya da unutmalar gündeme gelebilir. Dinleyin, düşünün, tartın ve kararınızı öyle verin. Hızlı karar almak bazen oldukça iyi sonuçlar verebilirken, bazı zamanlarda telafi için de zaman ve enerji harcamak gerekebilir. Bazı konuşmalar yanlış anlamalara açık olabilir, bazı görüşmeler istediğiniz gibi olmayabilir ve bazı sert tartışmaların gelebileceğini de sezebilirsiniz. Böyle zamanlarda bir adım geri atın, enerjinizi tekrar toplayın, sakinleşin ve tekrar harekete geçin. Uzlaşma aramak, sizin için en iyisi olabilir. Ayrıntılara dikkat etmek, elinizde olan konunun hukuki sürecini incelemek, rakiplerinizin neler yaptığını bilmek bu dönemde size kazandırabilir. Çok ani kararlar almayın, zaman kazanmaya bakın. Atılımcı olmak, konuların üzerine cesaretle girmek oldukça güzel olabilir ama doğru zamanda, doğru yerde yapılacak hamlelerle başarılarınızı sürdürebilirsiniz. Bu bakımdan, en azından bu süreçte kişisel iletişimde doğru argümanları seçmekte büyük fayda var diyebiliriz.

Eylül ayının ilk haftasından sonra görünümler nispeten yumuşuyor. Özellikle 12-18 Eylül bandına baktığımızda çok sevimli bir Merkür- Venüs açısı görmekteyiz. Haberci Merkür, öncelikle güzel haberler getirebilir. Beklediğiniz bir evrak, yaptığınız bir başvurudan geri dönüş, bir dilekçenize cevap alabilirsiniz. (Satürn ile açınız varsa, devlet kurumlarından da bir haber alabilirsiniz) . Düşünce gücünüz ve zihinsel aktiviteleriniz oldukça yükselebilir. Pek çok konu üzerinde oldukça net düşünebilir, çevrenizden işinize yarayabilecek oldukça önemli görüşler alabilirsiniz. Kendi içinizden gelen güce ve sezgilerinize, hislerinize oldukça güvenebilirsiniz. Hedeflerinize giden yolların daha da açıldığını görebilirsiniz. Doğru zamanda, doğru yerde olabilir, iş ilişkilerinizi ve çevrenizi oldukça geliştirebilirsiniz. Oldukça yoğun çalışabileceğiniz, oldukça başarılı olabileceğiniz, düşüncelerinizi olgunlaştırarak her alanda atılımlar yapmak için önemli fırsatlar yakalayabileceğiniz nadir ve önemli bir zaman dilimidir. Sürpriz hediyeler alabilir, hakkınızda sizi onore eden konuşmalar duyabilirsiniz.  Çalışmalarınızı kolaylıkla şekillendirebilirsiniz. Anlaşma, görüşme, sözleşme, parlak ve yeni fikirler ortaya çıkarmak ve yeni kişilerle tanışmak için son derece ideal zamanlar. Entelektüel birikiminiz ve çabuk kavrama yeteneğiniz ile kişisel ikna kabiliyetiniz ile hoş görünümünüz ile çevrenizi etkileyebilirsiniz. Refleksleriniz ve hareketleriniz bu dönemde oldukça hızlanacağından araba kullanırken biraz dikkatli olmakta ve kurallara uymakta fayda var diyebiliriz. Ancak yoğun koşuşturma ve görüşmelerden dolayı bir miktar yorgun düşebilirsiniz, dinlenmeyi ve kendinize vakit ayırmayı ihmal etmeyiniz. Ay ortalarına kadar rutin, ay ortalarından sonra, özellikle Güneş ve Venüs’ün Terazi burcuna geçişi ile birlikte oldukça hareketli bir dönem diyebiliriz inşallah. Hayırlı, uğurlu, kademli olsun.

2.DEKANAT BALIK: 29 ŞUBAT-10 MART

Ve ASC Derecesi 10-20 arasında olan kıymetli Balıklar için; 

Öncelikle sabit etkileri anlatmakla başlayalım, daha önceden konuyu bilen ve bu etkileri hatırlayan kıymetli Balık ve Yükselen Balıklar, aşağıda Eylül yorumlarını okuyabilirler. Ekim ayı sonuna kadar, güncel etkilerin getirileri ne olursa olsun, sabit ve sivri görünümleri başarıyla törpüleyen Jüpiter etkilerinden bahsetmek durumundayız. Bu ay, bu görünümü, yeni iş teklifleri, yeni fikirler, yeni zihinsel açılımlar olarak yaşayabilirsiniz. Büyük şans, büyük başarı yanınızda. Bu dönemde yatırımlarınızdan, elinizi attığınız her işten başarı kazanabilirsiniz. Jüpiter etkileri de bu dönem size oldukça parlak fırsatlar, oldukça aydınlık zamanlar sunuyor diyebiliriz. Ekim ayına kadar olan dilimde, kendinizi oldukça şanslı sayabilir, paranızı oldukça bereketli, hayatınızı oldukça kolay biçimde yaşadığınızı görebilir, normal akış içindeki zorlukların en az noktaya indiğini fark edebilirsiniz. Akademik hayatı devam eden, hukuki pürüzlerinin peşinde olan, işini ya da mevcut pozisyonunu değiştirmek isteyen,  ya da yurtdışı için girişimler yapmak isteyen kıymetli Balıklar, bu önemli dönemi son gününe kadar değerlendirmeliler. Ancak bu dönemde minik sağlık sorunları büyüyebilir. Bu yüzden ağır, yağlı yiyeceklerden, sıcak zamanlarda dışarda fazla bulunmaktan, hareketsiz kalmaktan kaçınmanız menfaatinize olabilir. Duygusal yemek yemeye daha eğilimli olabilirisiniz. Ayrıca, yapabileceğiniz kadar proje üstlenmeye dikkat etmeli, kendinizi gereksiz yere yormaktan kaçınmalısınız.

Bu görünümlere kendi burcunda, Oğlak’ta olan Satürn de oldukça kalıcı ve güçlü görünümler sunuyor. Oğlak burcundaki Satürn, etkileri ile uzun zamandır çaba ve emek harcadığınız konularla ilgili hedefinize yaklaşmakta olduğunuz noktasında size oldukça güçlü sinyaller gönderebilir. İşiniz zor olabilir, bazı zamanlar imkânsız gibi görünebilir. Ama bu zorlukları unutmaya hazır olun derim. Bu dönemde, gördüğünüz bazı konularda ‘’ Risk mi alıyorum acaba’’ diye düşündüğünüz zamanlar olmuş olabilir, ancak harekete geçip zorluklarla karşılaşmak bir risk ve sıkıntı ise, hiçbir iş yapmadan bekleme sonucunda gelen kayıpların oranlamasını yapmanızı tavsiye ederim. Kişisel gücünüzün ve dayanıklı yapınızın çok daha iyi bir şekilde farkına varabilirsiniz. Artık, hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının farkındalığını size katan Satürn, dekanatınızda yoluna devam ediyor. Ciddi olarak üzerinde çalıştığınız konulardan başarılı sonuçlar almaya başlayabilirsiniz diyebiliriz.

Aramıza yeni katılan kıymetli Balıklar için tekrarlamakta fayda var, 2019 yılı boyunca kişisel gezegeniniz Neptün, sizi derinden etkileyebilir, doğal olarak yapınıza bulunan hassasiyet, sezgi ve empati gücünü daha da artırabilir. Başkalarının olumlu ya da olumsuz tüm duygularını adeta bir sünger gibi emebilirsiniz. Bu yüzden, negatif ve duvarları olan insanlardan uzaklaşabilir, birlikteyken keyif alabileceğiniz dost ve arkadaşları seçme hususunda daha net olabilirsiniz. Hayırsever faaliyetlerde daha çok bulunmak isteyebilirsiniz. Artık,  egonuz sizi daha az rahatsız eder ve bütünü kucaklayan, sıcak, anlayışlı ve daha manevi bir havaya bürünebilirsiniz. Spiritüel ve manevi konulara ilgi duyan ve bu alanda çalışmaları, okumaları olan Balıklar, çok önemli getiriler elde edebilirler.

Eylül ayının ilk haftasına baktığımız zaman, Venüs, bu dönemde başlayacağınız romantik ilişkilerin çok da arzu ettiğiniz boyutta olmayabileceğini, bazılarının da duygularınızın ve standartlarınızın çok çok gerisinde kalabileceğini söyleyebiliriz. Mutluluğu içinizde değil de dış dünyada aramaya başlayabilirsiniz. İşlerinizde istediğiniz ilerlemeleri alamadığınızı düşünebilirsiniz. Karamsarlığa kapılabilirsiniz. Takdir ve övgü almak isteyebilir, bunun için de harcamalarınızı artırabilirsiniz. Yeme içme konusunda abartılı olabilir, çevrenizin ve diğer insanların görüşlerine karşı hassas olabilirsiniz. Bu dönemde borç para almak ve kredi kartına yüklenmek, gereksiz harcamalar yapmak çok parlak bir fikir olmayabilir aman dikkat. Ancak bu karamsarlık duygularına kapılıp da yapmak istediklerinizden kesinlikle vazgeçmemelisiniz, çünkü Eylül ortasından itibaren temponuz daha hızlanabilir. Bu dönemi sabırla işinize devam ederek aşabilirsiniz.

Venüs ve Güneş Terazi burcuna geçene kadar olan süreçte bazı duygusal dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. 22 Eylül tarihine kadar mutluluğu içinizde değil de dış dünyada aramaya başlayabilirsiniz. İşlerinizde istediğiniz ilerlemeleri alamadığınızı düşünebilirsiniz. Karamsarlığa kapılabilirsiniz. Takdir ve övgü almak isteyebilir, bunun için de harcamalarınızı artırabilirsiniz. Yeme içme konusunda abartılı olabilir, çevrenizin ve diğer insanların görüşlerine karşı hassas olabilirsiniz. Bu dönemde borç para almak ve kredi kartına yüklenmek, gereksiz harcamalar yapmak çok parlak bir fikir olmayabilir aman dikkat. Ancak bu karamsarlık duygularına kapılıp da yapmak istediklerinizden kesinlikle vazgeçmemelisiniz, çünkü 22 Eylül’den  itibaren temponuz daha hızlanabilir. Bu dönemi sabırla işinize devam ederek aşabilirsiniz. Biraz sabır ve sebat isteyen bir zaman dilimi diyebiliriz inşallah. Hayırlı, uğurlu, kademli olsun.

3.DEKANAT BALIK: 11-20 MART

Ve ASC Derecesi 20-30 arasında olan kıymetli Balıklar için; 

Eylül ayının ortalarına kadar olan görünümlere baktığımız zaman,  Venüs, bu dönemde başlayacağınız romantik ilişkilerin çok da arzu ettiğiniz boyutta olmayabileceğini, bazılarının da duygularınızın ve standartlarınızın çok çok gerisinde kalabileceğini söyleyebiliriz. Mutluluğu içinizde değil de dış dünyada aramaya başlayabilirsiniz. İşlerinizde istediğiniz ilerlemeleri alamadığınızı düşünebilirsiniz. Karamsarlığa kapılabilirsiniz. Takdir ve övgü almak isteyebilir, bunun için de harcamalarınızı artırabilirsiniz. Yeme içme konusunda abartılı olabilir, çevrenizin ve diğer insanların görüşlerine karşı hassas olabilirsiniz. Bu dönemde borç para almak ve kredi kartına yüklenmek, gereksiz harcamalar yapmak çok parlak bir fikir olmayabilir aman dikkat. Ancak bu karamsarlık duygularına kapılıp da yapmak istediklerinizden kesinlikle vazgeçmemelisiniz, çünkü Eylül ortasından itibaren temponuz daha hızlanabilir. Bu dönemi sabırla işinize devam ederek aşabilirsiniz.

6-15 Eylül tarihleri arasına baktığımız zaman Merkür etkilerini görmekteyiz. Başak Merkür de oldukça kafa karıştırıcı etkilere sahiptir diyebiliriz. Bu dönem, biraz hız ve koşuşturma dönemi olabilir. Bu aralıkta bazı yanlış anlaşılmalar, bazı zamanlar iletişim eksiklikleri, bazı zamanlar da telaşeden bazı konuları atlama ya da unutmalar gündeme gelebilir. Dinleyin, düşünün, tartın ve kararınızı öyle verin. Hızlı karar almak bazen oldukça iyi sonuçlar verebilirken, bazı zamanlarda telafi için de zaman ve enerji harcamak gerekebilir. Bazı konuşmalar yanlış anlamalara açık olabilir, bazı görüşmeler istediğiniz gibi olmayabilir ve bazı sert tartışmaların gelebileceğini de sezebilirsiniz. Böyle zamanlarda bir adım geri atın, enerjinizi tekrar toplayın, sakinleşin ve tekrar harekete geçin. Uzlaşma aramak, sizin için en iyisi olabilir. Ayrıntılara dikkat etmek, elinizde olan konunun hukuki sürecini incelemek, rakiplerinizin neler yaptığını bilmek bu dönemde size kazandırabilir. Çok ani kararlar almayın, zaman kazanmaya bakın. Atılımcı olmak, konuların üzerine cesaretle girmek oldukça güzel olabilir ama doğru zamanda, doğru yerde yapılacak hamlelerle başarılarınızı sürdürebilirsiniz. Bu bakımdan, en azından bu süreçte kişisel iletişimde doğru argümanları seçmekte büyük fayda var diyebiliriz. Ancak bu dönemin sürprizi olarak, kalıcı arkadaşlar ve size katkı sunacak önemli kişilerle tanışabilirsiniz. Ya da var olan bir kişi ile samimiyetinizi ilerletebilir, mesafenizi kaldırabilirsiniz.

10-25 Eylül arası da biraz dikkat edilmesi gereken bir tarih, çünkü bu bantta tüm insanların size cephe aldığını düşünmeye başlayabilirsiniz. Rakipleriniz sizi safdışı bırakmak, rekabet şartlarınızı aşındırmak ve sizi yıpratmak için devrede olabilir. Üstleriniz, yaptığınız işlerden çok memnun olmayabilir ya da yapabileceklerinizin üstünde performans bekleyebilir ya da biraz daha fazla çalışmanızı bekleyebilir. Rekabet şartlarınız sertleşebilir. Yine bu süreçte işlerinizi istediğiniz gibi yoluna koymak adına normalden biraz daha çaba sarf edebilir, biraz daha çok çalışabilirsiniz. Sizden daha üst kademede bulunan yöneticileriniz, amirleriniz,  ya da patronlarınızla bazı görüşlerinizi, fikirlerinizi tartışmak ve yaptığınız işin nitelikleri hakkında bir konuşma yapmak durumunda kalabilirsiniz. Serbest çalışıyorsanız, sizinle çalışan ya da birlikte iş yaptığınız kişilerle bazı pürüzlü konuşmalar gündeme gelebilir. Bunu kendinize yapılmış bir haksızlık olarak görmeden önce, geriye çekilerek resmin bütününe bakmalı, eleştirilere resmin tamamı ile cevap vermelisiniz diyebiliriz. Aynı zamanda bu eleştirileri neden aldığınızı düşünmek ve bunlara bulacağınız muhtemel yanıtlar da sizi bir üst düzeye taşıyabilir. Bu durumu, sosyal hayatınızda da karşılaşmanız muhtemel olan bazı pürüzleri de gidermekte kolaylıkla kullanabilirsiniz. Esnek olmak, sakin kalmak, sabırlı davranmak, detaylara bakmak bu dönemde başarılı olmanız için temel şartlandandır diyebiliriz. Biraz dikkatli olduğunuz ve dönemin getirileri ile ilgili farkındalığınızı artırdığınız takdirde rutin ve Terazi dönemine önemli bir hazırlık süreci olarak bu aya bakabilirsiniz inşallah. Hayırlı, uğurlu, kademli olsun.

Sözümüz sağlığa.