Evet, yılın ikinci Merkür Retrosu başladı inşallah. Anlattığım etkiler, 25 Mayıs-27 Haziran tarihleri arasında geçerlidir.

Rabbim, bu dönemi en hafif etkilerle atlatmamızı nasip etsin. Bu manifestoyu bir yazı dizisi olarak planladım çünkü sadece İkizler Merkür Retro etkilerini değil, Balık Jüpiter, Yengeç Mars ve kelimenin tam anlamıyla Merkür kılığına girmiş bir Venüs’ü de tanımak ve etkilerini tartışmak durumdayız.

Bu dönemde, öncelikle eski Merkür RX yazılarımı da kullanabileceğimi ve bunlardan kaynaklı tam isabetlerimi de gündeme alabileceğimi ifade etmek isterim. Aynı zamanda bazı önemli haberleri de alarak analiz edebiliriz. Çünkü astroloji hayattır, hayatın içindedir. Merkür Retro hareketi astrolojik bir fenomendir ve çoğu zaman bazı konuşmalarda hafif bir alayla bahsedilse de, Merkür Retro zamanlarında yapılan yeni başlangıçların da çok baş ağrıttığını biliyoruz.

Astrolojiye mesafeli de olabilirsiniz. Ama dönemin uyarıları ve önerileri, gündelik hayatınızı büyük ölçüde kolaylaştırdığı gibi, bazı maddi kayıplarınızın da önüne geçebilir diye düşünmekteyim.

Çünkü dönem, İkizler Merkür dönemidir. Ayrıca Venüs ve Güneş de İkizler burcundadır. Kuzey Ay Düğümü’nün ve Ay’ın da rutin döngüsü içinde İkizler’de konumlandığı zamanlarda bu etkiler biraz daha güçlü hissedilir. 

İkizler ve 3. Ev konuları oldukça geniş. Kendi natal haritamızda düştüğü evin haricinde, yıllık döngümüzü yani Solar haritamızı da etkiliyor olabilir, Lunar Dönüş haritamızda bambaşka bir evi etkiliyor olabilir. Çevremizdeki insanların bambaşka evlerini ve en nihayetinde evcil hayvanlarımızı da etkiler. (Başak-6. Ev Merkür yönetimindedir ve Merkür Başak burcunda yücelir. 6. Ev evcil hayvanlarımızı ve onların hastalıklarını da kapsar).Bu yüzden resmin tamamına bakmalı ve bütüncül olarak analiz etmeliyiz.

Bu yıl, Kova Merkür RX ile başlayan üçlemenin ikinci ayağındayız. Son olarak Terazi Merkür RX ile bu yıl Hava burçlarında Merkür Retro hareketini bitirmiş oluruz. Kova Merkür RX’de de yazdıklarım aynen geçerlidir. Bunun nedeni de Kova’nın yani Uranüs’ün Merkür’ün bir oktav üstünde olmasıdır. Tıpkı Plüton’un Mars’ın bir oktav üstünde olması gibi.  Hem de biliyorsunuz Retro hareketler geçmişe gitmek, arşivleri karıştırmak demektir.

Bu bakımdan önce Merkürleşen Venüs’ü ve Venüsleşen Merkür’ü inceleyelim.

İşte detaylar;

Venüs öncelikle kişisel güzellik demektir. Bu dönemde, kişisel bakım merkezleri, kuaförler, estetik merkezleri, kozmetik ürünleri, aksesuarlar, kıyafet ve tamamlayıcıları, moda akımları gibi konular önem kazanabilir. Venüs İkizler döneminde, Merkür RX’den açı aldığı zamanlarda güzellik kökenli bazı dolandırıcılık haberleri gündeme gelebilir. ‘’Kuaföre gitti, parasını ödemeden kaçtı’’, ‘’Kıyafet aldı, binlerce liralık borcunu ödemedi’’ gibi başlıklar okuyabiliriz. Ya da estetik kazaları gündem olabilir. ‘’Güzellik uğruna canından oluyordu’’ gibi. Bazı güzellik, kozmetik ürünlerinin son derece tehlikeli ve sağlığa zararlı olduğu, merdivenaltında yapıldığı, bazı ünlü markaların şekline sokularak (Venüs) satışa sunulduğu ama içeriğinin korkunç olduğunu okuyabiliriz. Kötü kozmetiğin ve yanlış kozmetik ürünlerinin kullanımının yol açtığı zararlar ve sağlık sorunları gündeme gelebilir. Bazılarının içinden ağır metaller (İkizler Merkür-Cıva) çıkabilir. Kozmetik kökenli zehirlenmeler de olabilir.  Parfüm için de aynısı geçerli olabilir. Üstelik parfüm-sıvı-Neptün bağlamında bakarsak ‘’Sahte parfüm kör ediyordu’’ gibi haberleri de üzülerek okuyabiliriz. Jüpiter de bildiğiniz gibi Balık burcunda ilerlemeye başladı. Sahte ürünler konusunda güvenlik güçlerimizden başarılı operasyonların haberlerini okuyabiliriz. Bu konuda büyük başarılar okuyabiliriz.  Bu konuda çok firmaya adli ve idari işlem yapılabilir. Ayrıca, bu tür haberleri, Retro hareketi bittikten sonra da okuyabiliriz.

Aynı konu estetik ameliyat, dövme, piercing gibi yine güzellik ve estetik amaçlı bazı operasyonlarda da ortaya çıkabilir ve bu uygulamaların merdivenaltı ve sağlıksız yapılmasının yol açtığı sonuçlar da bu dönem konuşulan konular arasında olabilir. Sahte estetik doktorları, sahte güzellik uzmanları, mikrop saçan merkezler olabilir. Sahte diplomalar havada uçuşabilir. (Jüpiter Balıkİkizler Merkür RX) Peki, ne yapılacak? Yaptırmayacaksınız. İlla yaptıracağım derseniz, o zaman çok güvenilen, tanınmış, alanında uzman, birikimli isim ve markalarla 1 Temmuz ve sonrası için çalışmayı düşünebilirsiniz. Ancak İkizler Venüs ve İkizler Merkür çok gelgeç olduğu için, çok beğenerek yaptırdıklarınız, bir süre sonra hoşunuza gitmeyebilir ve geri alması da zor olabilir. Sağlık sorunları da yanına bonus olabilir. Aman dikkat. Yine dudak dolguları, silikonlar, kaş kaldırma ve bunun gibi operasyonların haberleri de gündem olabilir. Bazı sanatçılar, estetikleri ile gündem olabilir. Aynı durum beyler için de geçerli aman dikkat.

Venüs sanat demektir. RX döneminde, sahte sanat eserleri, sanat eserlerinin yurtdışına çıkarılması (Merkür), kaçırılması, el değiştirmesi haberleri olabildiği gibi,  arkeolojik kıymeti çok çok yüksek sanat eserleri, takılar, ziynet ve süs eşyaları bulunabilir. Paha biçilemez sanat eserleri, müzayedelerde dudak uçuklatan fiyatlara satılabilir. Sahte tarihi ve arkeolojik eserler de gündeme gelebilir. Yine sahte sanat eserleri, deformasyona uğramış sanat eserleri, yanlışlıkla kırılan, bozulan mahvolan sanat eserleri haberleri olabilir. Sanat eseri hırsızlıkları gündeme gelebilir. Yine ‘’Sanatçının hiç görülmemiş eseri/kitabı/şiirleri/yayınlanmamış fotoğrafları çıktı’’ tadında ve mealinde haberler olabilir. Sanat arşivlerinde yepyeni keşifler olabilir.

Yine Neptün-Jüpiter odaklı olarak yiyecek ve içecek zehirlenmeleri, alkol ve ilaç zehirlenmeleri özellikle lüks deniz ürünleri, doğadan rasgele toplanan mantarların tüketimi kaynaklı zehirlenmeler gündem olabilir. Mars Yengeç de burada devreye girer ve sert konumlanırsa (haritalarda) suda boğulma vakaları, yüzme bilmemek ya da suda yapılan şakalar vb. bazı acı haberlere yol açabilir. Yine sulardan kaynaklanan ateşli hastalıklar gündeme gelebilir. Sahte alkol vakaları da Neptün alanındadır. Venüs, tatlı, şekerleme ve kahveye çok düşkündür, bu dönemde pastaneler, tatlı imalathaneleri, kahveciler, minik kafeteryalar, hızlı ve pratik servis sunan işyerleri gündeme gelebilir. Kötü şartlarda gıda, tatlı, pasta imalathaneleri de görebiliriz. Sahte bal, yapay tatlandırıcıların zararları ya da şeker kökenli bazı tatsız haberler de okuyabiliriz.

Merkür’ün ve Venüs’ün güzel yüzlerinin yanına, karanlık yönleri ile tanışabiliriz. Bu dönemde hırsızlık, dedikoduculuk, dolandırıcılık, sahtekârlık, yalancılık çok olabilir. Öncelikle burada RX dönemlerinin klasik değişmezi ‘’Yanlış numara çevirmişti, öyle tanıştık aşık olduk, beni dolandırdı’’, ‘’Sosyal medyadan yanlış mesaj attı, öyle tanıştık’’, ‘’Bana zor durumdayım dedi para istedi’’, ‘’Bana aşık (Venüs) olduğunu sandım, tüm paramı (Venüs) verdim’’, ‘’Evleneceğimizi söyledi, meğer evliymiş’’ , ‘’Bekar zannediyordum, bana boşanmış olduğunu söyledi’’ gibi cümleleri de sık sık duyabiliriz. Evlilik vaadi ile dolandırma, evlilik çeteleri, sahte evlilikler, sahte nikâh, ‘’Yıllarca başkasıyla evli olduğunu yeni öğrendi’’, ‘’sahte evrakla boşandığını öğrendi’’, ‘’bekâr zannediyordu evli çıktı’’, ‘’Evlenme hayalleri ile binlerce lirasını kaptırdı’’ haberleri Retro dönemlerinin sabitidir. Yine boşanma dönemlerinde mal ve para kavgası, yeni evlenen çiftlerin takıları ya da hediyeleri kökenli çirkin tartışmaları, son derece tatsız haberleri de okuyabiliriz. Yine yaşlı kadınların ve yaşlı erkeklerin evlenme vaadi ile sosyal statülerinin ve paralarının kullanıldığı haberleri dönemin rutinleri arasında. Ayrıca Mars Yengeç burcunda olduğu için, yaşlı erkeklerin tatlı sözlere ya da cinsellik vaatlerine inanmaları söz konusu olabilir. İkizler Venüs ve İkizler Merkür, çok usta bir şair, iflah olmaz bir romantik gibi görünebilir.

Bunun yanında sahte düğün, sahte takılar, yalancı şahitler, geçersiz evlilikler, düğünlerde son anda ortaya çıkan tatsızlıklar ya da düğün yemeklerinde zehirlenme, fazla alkol sonucu tatsız vakalar da olabilir, lütfen dikkat edelim. Yine trafikte ya da mahallede, yolda yürürken ‘’Yan baktın’’, ‘’Dik bastın’’, ‘’Gözünün üstünde kaşın var’’, ‘’Sevgilime laf attı’’, ‘’Yol vermedi’’ türünde kavga haberleri, evcil hayvanlar yüzünden çıkan komşu kavgaları, çocuk yüzünden, özellikle su yüzünden çıkan kavgalar da olabilir. Devam edelim, ‘’Şeytanın aklına gelmeyen dolandırıcılık’’, ‘’Telefon dolandırıcıları yine iş başında’’, ‘’Yöntemleri polisi bile şaşırttı’ tarzında haberleri de ekleyelim. Dedikodu yüzünden çok çok tatsız olaylar olabilir. Aynı konular komşular arasında da olabilir.

Venüs ve İkizler, ticaret demektir. Aynı zamanda ortaklıklar demektir. Bu bakımdan özellikle ‘’sahte para’’, ‘’sahte çek’’, ‘’sahte senet’’, ‘’Sahte tahvil’’ gibi ticari emtialara çok dikkat etmemiz gerektiğinin altını çizelim. Sahte altın, sahte mücevher, elektronik paralar, sanalda işlem gerektiren ekonomik değerlere çok çok dikkat edilmeli. Kısa zamanda yüksek kar vaad eden, çok büyük paraların döndüğü sanal ortamlar, çok güzel görsellikle (Venüs İkizler) sunulan, çok ikna edici metinlerle direkt olarak bilinçaltına çalışan (Balık Jüpiter) reklamlara inanarak kısa zamanda yüksek kar beklentisi içine girmek telafisi çok ama çok zor kayıplara yol açabilir.

Sahte iflaslar da bu dönem gündeme gelebilir ve akla hayale gelmedik ticari hileler duyabilir, okuyabiliriz. Yine bankerlik, saadet zincirleri, alım-satım-yatırım, ticaret üzerine dönen dolandırıcılıklar, kâğıt üstü şirketler, naylon faturalar, sahte şirket evrakları gibi üzücü haberler olabilir. Otomobiller İkizler konusudur, otomobil hileleri, alım-satımında hileler, marka modelde, tramer kaydında yanıltıcı bilgiler, değerinden çok yüksek fiyata sahte satışlar da gündeme gelebilir. Bu dönem araba alım satımları pürüzlü olabilir.

Evet, İkizler Merkür Retroİkizler Venüs döneminin getirilerine ve bunun yanında Balık Jüpiter ve Yengeç Mars’ın diğer etkilerine de bir sonraki yazımızda bakalım inşallah. Gündem yoğun, anlatmak istediklerim çok, uyarılarım önemlidir.

Sözümüz sağlığa.

merkür