Dün sabah saatlerinde Kova burcunda bir Dolunay gerçekleşti. Hepimiz için hayırlı, uğurlu, kademli olsun inşallah.

Geçen yıl bugün, tarihi bir güne hep birlikte şahitlik etmiş, hepimiz için çok değerli, çok kıymetli olan ve Türk milletinin, aziz, necip milletimin kılıç hakkı olan, ancak uzun süre müze olarak hizmet veren Ayasofya’nın, asli kimliğine, Ayasofya-i Kebir Camii-i Şerif’ine dönüşmesinin 1. yıldönümü. Kutlu olsun….

Geçen yıl yapmış olduğum astrolojik analizimde, ‘’ Tabii Yengeç günlerindeyiz ve Yengeç konuları da bu dönem ön planda olabilir. Aile, yuva, ebeveynlerimiz, akrabalarımız, yeme-içme gibi en temel konular. Bunu politik astrolojiye ‘’Vatanseverlik duygularının yükselmesi’’, ‘’Tarih’’, ‘’Köklere ve öze dönüş’  şeklinde yorumlayabiliriz.’’ demiştik ve Ayasofya Müzesi’nin, Ayasofya-i Camii Kebir olması, da ülkemiz ve dünya basınında ‘’Aslına döndü’’ şeklinde yer almıştı. Yılın tam isabetiydi. Bir astrolog olarak Yengeç arketiplerini somut olarak görmenin yanında, bir tarihçi olarak da bunu not düşmek de ayrı bir gurur ve sevinç oldu benim için. O yüzden Kova Dolunay yazımı Ayasofya-i Kebir Camii-i Şerifi’nin bu muazzam fotoğrafı ile süslemek ve o büyük ve özel günü tekrar anmak istedim.

Bu yılın Şubat ayının içinde meydana gelen Kova Yeni Ay, hangi evinizde meydana gelmiş ise, o alanda yeni ve şık fırsatlar elinize geçmiş olabilir. Geçen 6 aylık zaman dilimde yine aynı evinizde bir Dolunay oldu ve bu alanlarda ne gibi gelişmeler yaşadınız, bunun muhasebesini önümüzdeki bir iki gün yaparak, Dolunay’ın defter ve hesap kapatan, sonuçlara da oldukça parlak bir ışık tutan yaklaşımı ile bu kapanışı yapabilirsiniz. Tabii ki her bitiş yeni bir başlangıç demektir. Bir kapı kapanıyorsa, mutlaka ardı sıra yenisi açılıyor anlamına gelir.

Kova Dolunay’ın olması, Ocak sonu ya da Şubat ortalarında olabilecek Kova Yeni Ay’a kadar boşlukta olacağımız anlamına gelmiyor. Nerede neyi yaptık, nerede neyi yapamadık, hangi fırsatı değerlendirdik, hangi fırsatları ittik, yeniye mi ilerledik, yerimizde mi saydık? Kova, konulara, olaylara, durumlara ve gelişmelere soğuk, mesafeli, objektif ve mümkün olduğunca üst düzeyde herkesin hayrına olacak şekilde yaklaşır. Antik astrolojide Kova’nın yöneticisinin de Satürn olduğunu düşürsek, temelde bu duygusal mesafenin nereden geldiğini de anlayabiliriz. Üstelik dönem, Kova Satürn dönemi. Dolayısıyla devreye sorumluluklarımıza bakış açımız, toplumsal görevlerimize bakış açımız, mevcut ilişkimiz ya da evliliğimiz içinde duygusal konulara realistik yaklaşımımız devreye girer. Bu yaklaşımın sonucunda da önemli veriler elde ederiz ve Yeni Ay dönemine kadar hazırlıklarımızı tamamlarız. Bu Dolunay’da, ilgili evimizdeki konulara duygusal olarak çok yakın değil, bir kol mesafesinde kalarak daha net inceleme ve eksiklerimizi bulma şansımız olabilir.

Bu bakımdan her kapanış yeni bir açılış, her bitiş yeni bir başlangıç diyerek Kova Dolunay’ın hepimize hayırlar getirmesini dilerim. Buyrunuz Kova Dolunay’ın etkilerine…

KOÇ VE ASC KOÇ:

Kova burcundaki Dolunay, Koç ve Yükselen Koçların, toplumsal, profesyonel ve sosyal anlamda nerede durduklarını kendilerine sorabilecekleri bir dönem olabilir. Dolunay’ın beraberinde getirdiği olay ve koşullar, başta arkadaşlarınızla ve meslektaşlarınızla, dostlarınızla uyumunuzu, ilişkilerinizi mini bir teste tabi tutabilir. Bazı arkadaşlıklarınız bitebilir, sizi kısıtladığına inandığınız bazı arkadaş gruplarından ya da aktivitelerden (dernekler, vakıflar, toplu aktiviteler vb) ayrılabilir ya da çalışmalarınızı bir süreliğine yavaşlatabilirsiniz. Bu test sonucunda, yeni başlangıçlara giden yoldaki ufak tefek pürüzleri temizleyebilirsiniz. Hayatta nerede durduğunuzu ve geldiğiniz noktayı çok daha iyi anlayabilirsiniz. Yine bu dönemde, ilerleyen zamanlarınız için detaylı plan yapabilir, uzun vadede sizi neyin çok mutlu edeceğini net biçimde tespit edebilir, amacınızın, hedefinizin, beklentilerinizin, hayallerinizin, umutlarınızın açık bir tanımını yapabilirsiniz. Bu tanıma uymayan, sizi sınırladığını düşündüğünüz bazı yaklaşımları da bırakabilirsiniz. Böylelikle Kova Yeni Ay döneminde yepyeni fırsatlara kapınızı daha kolaylıkla açabilirsiniz diyebiliriz inşallah. Hayırlı, uğurlu, kademli olsun.

BOĞA VE ASC BOĞA:

Kova Dolunay’da iş, kariyer ve profesyonel hayatınızı yakın mercek altına alabilirsiniz. Kariyer ve toplum hayatınız için aldığınız kararları yeniden gözden geçirebilir, yapmak istediklerinizi, neleri yaptığınızı ya da neleri yapamadığınızı bu dönem Kova Dolunay’ın parlak ışığı altında değerlendirebilirsiniz. Değişime ve yenilenmeye olan bakış açınızı tazeleyebilir, aslında soğuk baksanız da bazı alanlarda değişmenin önemini mantıklı biçimde vurgulayabilirsiniz. Kariyer, itibar ve yaşam yolunuzda sezmeye başladığınız önemli bir değişimin adım adım yaklaşıyor olması sizi başta biraz tedirgin edebilir. Ancak bu yersiz bir korku. Bu Dolunay sonrası bazı planlarınız olabilir. Evlenmeye karar verebilir, evlenme teklifi alabilir yahut sosyal statünüz için bir adım atabilirsiniz. İşinizden ayrılabilirsiniz, bir projenizi bitirmiş de olabilirsiniz. Bir hayalinizi gerçekleştirmiş de olabilirsiniz. Kendi işinde çalışan bir girişimci iseniz, daha hızlı ve sürprizli biçimde ilerleyebilirsiniz. Bunun haricinde, iş, kariyer, patronlar, otorite figürleri, itibarınız, tanınmanız, yaşam yönünüz, başkalarının sizi nasıl gördüklerine dair önemli, pozitif ve olumlu gelişmeler kapınızda inşallah. Ayrıca girişimleriniz için de ailenizden önemli destekler alabilirsiniz.  Hayırlı, uğurlu, kademli olsun.

İKİZLER VE ASC İKİZLER:

İkizler ve Yükselen İkizler, Kova Dolunay zamanında bakış açılarına, mantıklarına, hayat felsefelerine, keşfetmek istedikleri alanlara, yeteneklerine güçlü bir bakış atabilirler. Hem iç dünyanız, hem dış dünyanız olumlu biçimde büyüyebilir. Hayatınızda, normal ve sıradan sayılabilecek deneyimlerin dışında, oldukça farklı, yenilikçi ve sıra dışı insanların size olumlu ve pozitif yönde sundukları katkıları ve deneyimleri değerlendirebilirsiniz. Hayatınızda, sizi normal rutinden uzaklaştıran, oldukça canlandırıcı, aktive edici olaylar olabilir. Bir dönemin kapandığını hissedebilirsiniz. İlerleyen zamanlarınız için büyüme ve gelişme yolunuzu, geçmişten getirdiğiniz deneyimlerinizle temizleyebilirsiniz. Ufkunuzu seyahat, eğitim veya arkadaşlarınız yoluyla genişletmenin önemini daha da kavrayabilir, arkadaşlarınızla görüşlerinizi ve fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Çalışmalarınızı yayınlamak veya tanıtmak, fikirlerinizi paylaşmak için yeni fırsatlar olabilir, bazı önemli kişilere ulaşabilirsiniz. Stabil durumunuzdan çıkmak isteyebilirsiniz. Bir yurtdışı seyahati yapmak isteyebilirsiniz. Değerli projeleriniz, zihin yatırımlarınız varsa onlarla ilgilenebilir, yayabilir, tanıtabilir, yayınlayabilirsiniz. Yeni kitap, senaryo, kişisel blog, köşe yazarlığı, gazetecilik, eğitimcilik gibi alanlar ile ilgileniyorsanız, bu alanlarda bazı fikirler geliştirmek, eskileri biraz yenilemek ve uygulamaya koymak isteyebilirsiniz. Dikkatli değerlendirilirse oldukça verimli bir dönem olabilir inşallah. Hayırlı, uğurlu, kademli olsun.

YENGEÇ ve ASC YENGEÇ:

Kova Dolunay’ı takip eden süreç içerisinde, oldukça samimi ve ileriye yönelik, yoğun ve duygusal bir başlangıç yapabilirsiniz. Sıradan, rutin, yoğun ya da yapış yapış duygusallıktan biraz arınarak hayatınızdaki tüm ilişkiler ağına biraz soğuk ve mesafeli bir açıdan bakarak kapsamlı bir durum değerlendirmesi yapabilirsiniz. İlişkilerinizde daha derin samimiyet ve bağlılık arayabilirsiniz. Bazı dostlarınız ve arkadaşlarınız bu dönem, samimiyet ve dürüstlükleri açısından sizin tarafınızdan mini testlere girebilir ve bazı kişiler hayatınızdan tamamen çıkabilir. Borçlarınızı azaltabilir, bazılarını bitirebilirsiniz. Ruhunuzu daha da güçlendirebilir, bazı konularda cesaretinizi daha rahat toplayabilirsiniz. Zaman ilerledikçe, Kova Dolunay’ın ani getirilerini başarılı biçimde kullanarak mali problemlerinizi veya duygusal karışıklıklarınızı çözebilirsiniz ya da çözme yolunda yeni bir strateji geliştirebilirsiniz. Kredi ya da borç almak için iyi bir dönem olmayabilir. Ama iç kaynaklarınızı oldukça verimli biçimde kullanabilirsiniz. Dolayısıyla Kova Yeni Ay zamanına daha hazırlıklı olarak adım atabilirsiniz diyebiliriz inşallah. Hayırlı, uğurlu, kademli olsun.

ASLAN ve ASC ASLAN:

Kova burcundaki Dolunay’dan Aslan ve Yükselen Aslanlar hayli geniş bir kapsamda faydalanıyorlar diyebiliriz. Yakın ilişkilerinizde bazı bitişler, ama ummadığınız yeni başlangıçlar yapabilirsiniz. Müzakereler, anlaşmalar, sözleşmeler, ortaklıklar, hukuki meseleler, evrak işleriniz, bazı tıkanmış ve beklemede kalmış işleriniz önümüzdeki haftalardan itibaren olumlu bir şekilde sonlanabilir, açılabilir ya da başlayabilir. Kişisel ilişkilerinizi yakın mercek altına alabilir, özgürlüğünüzü kısıtlayan, duygusal anlamda sizi rahatsız eden bazı ilişkilerinizi sonlandırabilirsiniz. Bazı ilişkileriniz sonlanırken, bambaşka ilişkiler kurabilir, sosyal anlamda beklenmedik açılımlar yapabilirsiniz. Aniden evlenmeye ya da aniden boşanmaya karar verebilirsiniz. Aniden bir ortaklık kurabilir ya da ortaklığınızı bozabilirsiniz. (Kova ani gelişmelerin burcudur).Ancak, sorunlu bir ilişkiye sıkı sıkıya sarılmaya devam ediyorsanız, bu durum, sizin için biraz zorlayıcı olabilir. İş, para ve ilişkilerle ilgili gerçekçi, objektif ve mesafeli değerlendirmeler için iyi bir zaman. Geliştirilmesi veya değiştirilmesi gerekenlere bir göz atabilir, bazı konularda pişmanlıklarınız varsa telafi yoluna gidebilirsiniz. Bazı ilişkilerinizi onarabilirsiniz ya da bitirebilirsiniz.  Hukuki meseleleriniz, ortaklıklarla ilgili pürüzleriniz, açık düşmanlarınızın hamleleri gibi 7. ev konularında önemli ve başarılı gelişmeler ve kapanışlar olabilir diyebiliriz inşallah. Hayırlı, uğurlu, kademli olsun.

BAŞAK ve ASC BAŞAK:

Kova burcundaki Dolunay, hayatınızdaki iş, sağlık, alışkanlık ve rutinler ile ilgili alanınızda yepyeni, farklı, özel ve olumlu değişimler getirebilir . Dolunay, kapanmak ve bitmek anlamına geliyor. Mevcut bir hastalığınız varsa, ya da basit bir operasyon geçirmeniz gerekiyorsa, bunu da oldukça sıkıntısız biçimde yapabilirsiniz. Kullandığınız bazı ilaçları hekim tavsiyesi ile bırakabilir, geçirdiğiniz bir operasyonun başarılı olduğunu görebilirsiniz.  İşinizle ilgilenmek, ayrıntıları idare etmek ve verimliliğinizi artırmak için bazı eski fikirleri tedavülden kaldırabilir, alanınızla ilgili bazı yeniliklere bakabilirsiniz. Hayatınızı başarılı biçimde yeniden düzenleyebilirsiniz. Bir evcil hayvan almayı düşünebilirsiniz. Ya da hayvan hakları, hayvanların korunması, bakımı, sağlığı ile yakından ilgilenebilirsiniz. Böyle aktivist hareketler içinde yer almak isteyebilirsiniz. Ya da böyle bir  hareket içinde iseniz, daha bireysel olabilir, daha kendi çizginizde ilerlemek, daha özgür olmak isteyebilirsiniz.  Aynı şekildeki insani amaçlarınızda da bağımsızlığınız, bireyselliğiniz daha ön plana çıkabilir ve yeni kişilerle, sıradışı kişilerle de çalışmak isteyebilirsiniz. İş hayatınıza , ekibinize ya da arkadaş grubunuza sıradışı insanlar katılabilir. Önümüzdeki süreçte elde edebileceğiniz büyük başarıların sırrı, bugünlerde aklınıza aniden gelen parlak fikirler (Kova) ve sonucunu dikkatle hesapladığınız girişimlerden geçebilir diyebiliriz inşallah. Hayırlı, uğurlu, kademli olsun.

TERAZİ ve ASC TERAZİ:

Kova Dolunay,  romantizm, kendinizi üretici ve başarılı biçimde ifade etme, hayatınızın renkli ve oldukça hızlı biçimde canlanması, çocuklarınızla ilgili önemli ama olumlu bitişlerle alakalı olarak, muazzam olumlu etkilerle geliyor diyebiliriz. Ancak bu konuları duygusal olarak değil, mantık ve objektiflik çerçevesinde değerlendirmeye tabi tutabilirsiniz. İlerleyen haftalarda meydana gelebilecek önemli ve pozitif olaylar, bu yaşam alanlarında sizi oldukça yeni başlangıçlara hazırlayabilir. Durağan bir dönemin sonu olabilir. Pek çok yere pek çok davet alabilirsiniz. Özellikle üreticiliğiniz, zarif kişiliğiniz, kapsayıcı ve kucaklayıcı yapınızla bu astrolojik etkileri birleştirerek önemli açılımlar yapabilirsiniz. Sanat ile ilgileniyorsanız, oldukça hoş, farklı, sıra dışı tasarımlarla dikkatleri üstünüze çekebilirsiniz. Eski projelerinize bir göz atabilir, işinize yaramayanları gündeminizden çıkarabilirsiniz. Bir birlikteliğinizi sona erdirme kararı alabilir, ya da eski, kökleşmiş bir sorunu objektif bir bakış açısıyla kolaylıkla çözebilirsiniz diyebiliriz inşallah. Hayırlı, uğurlu, kademli olsun.

AKREP ve ASC AKREP:

Kova Dolunay döneminin karlılarından, kazançlılarından, şanslılarından olan Akrepler, oldukça şanslı kapanışlar yapabilirler. Yeni başlangıçlara açılan pratik ve kısa yollardaki pürüzleri temizleyebilirler. Bugünlerde özellikle kariyer ve ev hayatınızla ilişkili olarak bazı bitişleri kolaylıkla kabullenerek yeniler için detaylı planlar yapabilirsiniz. Ev hayatınızı bu dönem kalıcı bir düzene oturtarak ilerleyen zamanlarınız için, özellikle 4-10 hattını dikkate alırsak, en uzun vadeli, en kazançlı ve sizi zirveye taşıyacak olan geliştirmeleri bu dönemde yapabilir, en yakınlarınızla düşüncelerinizi paylaşarak bazı ufak tefek eksik ve pürüzlü tarafları hızla kapatabilirsiniz. Ya da eksiklerinizin neler olduğunu görebilirsiniz. Ailenizden de destek alabilirsiniz. Kişisel hayatınızla ilgili oldukça olumlu ve radikal kararlar alabilirsiniz. Sağlığınız son derece iyi olabilir, zihniniz adeta bilgisayar gibi çalışabilir, çok hızlı biçimde günlük rutin verileri işleyerek, güvenceniz ve kariyer hayatınız için son derece sağlam basamakları ustalıkla döşeyerek çıkabilirsiniz. Eski, işe yaramayan, ayağınıza bağ olan, sizi stabil bir konumda tutan her şeyi hayatınızdan çıkarabilir, kapsamlı bir ‘’ev’’ temizliği yapabilirsiniz. Görüş ve düşüncelerinizi, sıradışı fikirlerinizi ailenizle ve yakın dostlarınızla paylaşırsanız yine sıradışı geri dönüşler alabilirsiniz diyebiliriz inşallah. Hayırlı, uğurlu, kademli olsun.

YAY ve ASC YAY:

Kova burcundaki Dolunay,  işiniz, ticari hayatınız, çevreniz, sık gördüğünüz kişiler, mahalleniz, komşularınız, kardeşleriniz, iletişiminiz ve kısa seyahatlerinizle ilgili oldukça geniş ve parlak olanaklar sunuyor diyebiliriz. Ama bugünlerde konuşmalarınız, sosyal medya paylaşımlarınız, arkadaş çevrenizde dile getirdiğiniz bazı düşünceler etrafınız şaşırtabilir. Bir eğitim programını tamamlamış olabilir, başka bir programa dahil olmak isteyebilirsiniz. Size yeni bir yol açan önemli bir haber gelebilir. Beklediğiniz bir evrak, bu dönem size ulaşabilir. Mahallenize, yakın çevrenize yeni ve oldukça sıradışı kişiler taşınabilir. Bazı komşularınız hayatlarında önemli değişimler de yaşayabilir, bunun haberini de alabilirsiniz. Başlangıç ve bitişlerle dolu oldukça sıradışı, lakin oldukça olumlu getirileri olan güzel bir Dolunay diyebiliriz inşallah. Hayırlı, uğurlu, kademli olsun.

OĞLAK ve ASC OĞLAK:

Kova burcundaki Dolunay,  para kaynaklarınızla yakından ilgili diyebiliriz. Ancak bu dönem, bazı duygusal harcamalar yapmamanız menfaatinizedir diyebiliriz. Ayrıca yine bu dönem, harcamalarınıza daha pragmatik yaklaşabilirsiniz. Gelir kaynaklarınızı yakından inceleyebilir, onları artırmanın yolunu arayabilirsiniz. Ama bu kaynakların daraldığını ya da verimli olmadığını düşünüyorsanız, başka kaynaklara yönelebilirsiniz.  Kredi almak, borç vermek için iyi bir dönem değil, ancak bir alacağınızı alabilir, ya da borcunuzu kapatabilirsiniz. Arkadaşlarınızdan da önemli bilgiler, sıradışı mali tavsiyeler alabilirsiniz. Mali durumunuz, geliriniz, güvenliğiniz ve konforunuzla ilgili düzenlemeler iyileştirmeler, değişiklikler yapabilirsiniz ama bu ağırlıklı olarak biraz eskimiş olanlar için geçerlidir. Gerçekçi para hedefleri belirlemek, bütçe yapmak ve diğer finansal planlamaları formüle etmek de bu dönem verimli olarak çalışabileceğiniz alanları işaret ediyor diyebiliriz inşallah. Hayırlı, uğurlu, kademli olsun.

KOVA ve ASC KOVA:  

Burcunuzda, meydana gelen Dolunay, önümüzdeki zaman diliminde önemli kişisel değişimlerin aydınlık başlangıcında durduğunuzu ifade ediyor diyebiliriz. Kişisel görünümünüzde imaj değişimi olarak değil de, ifade tarzı olarak kendinizi yenilemeyi ve çizginizi biraz geliştirmeyi seçebilirsiniz. Normalde tüm burçların duygularını biraz soğutan ve belli bir mesafeden bakma becerisini veren Kova Dolunay, duygularınızı ve ruh halinizi hassas bir noktaya taşıyabilir. Çevrenizde hemen fark edilebilirsiniz, sözleriniz ve konuşmalarınız dikkatle dinlenebilir, hayranlıkla izlenebilir ve takip edilebilir. Cesaretiniz, cüretiniz ve zekanız daha da ortaya çıkabilir, yeni deneyimler edinebilir, yeni ufuklara açılabilir hayal gücünüzü genişletebilir ve hep daha ileriye bakabilirsiniz. Eski olan hiçbir şeyi görmeye tahammül edemeyebilirsiniz. Kendiniz için daha yeniyi, daha günceli takip edebilirsiniz. Oldukça önemli ve sıradışı yenilenme hareketinizi destekleyebilecek bir Dolunay diyebiliriz inşallah. Hayırlı, uğurlu, kademli olsun.

BALIK ve ASC BALIK:

Kova Dolunay döneminde hayatınızı köklü biçimde gözden geçirebilirsiniz. Dolunay, son derece parlak bir ışık altında hem ruhunuzu, hem de hayatınızı gözden geçirmenize yardımcı olabilir. Psişik olarak, spritüel olarak oldukça güçlenebilir, sezgileriniz neredeyse iki katına çıkabilir, her olayı ve sonucu çok önceden görebilir, hayatın hangi alanında olursa olsun, hangi değişikliklerin yapılmasının zorunlu, hangilerinin gerekli, hangilerinin önemsiz olduğuna hızlıca karar verebilirsiniz. Size zarar vermek isteyen, kim olduğunu bildiğiniz ama somut bir veriniz olmadığı için hamlenizi yapamadığınız kişilere karşı eliniz güçlenebilir ve bazı konular net biçimde açığa çıkabilir. Yine bu dönem, çözemediğiniz bazı problemler, zamana bıraktığınız bazı konular, net bir karar veremediğiniz durumlar da oldukça olumlu biçimde sonlanarak gündeminizden çıkabilir diyebiliriz inşallah. Hayırlı, uğurlu, kademli olsun.

Sözümüz sağlığa.

kova