‘’Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla,

(Ey Muhammed) Senin göğsünü açıp genişletmedik mi?(1) Belini büken yükünü üzerinden kaldırmadık mı?(2-3) Senin şanını yükseltmedik mi?(4) Şüphesiz güçlükle beraber kolaylık vardır. (5) Gerçekten güçlükle beraber bir kolaylık vardır. (6) Öyleyse bir işi bitirince diğerine koyul. (7) Ancak Rabbine yönel ve yalvar. (İNŞİRAH SURESİ)

Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’in bize yol gösteren, gerçekten daralan ve susayan kalbimize genişlik, serinlik ve esenlik veren güzel suresini rehber edinerek Terazi burcundaki Güneş Tutulmasını analiz edelim inşallah.

Yazımızın ilk bölümünde Terazi burcundaki Güneş Tutulmasının ülkemize etkilerini, hemen arkasından da kişisel haritalarımıza olan etkilerine bakalım.

Tutulma haritasında ağırlıklı olarak İkizler burcunu görmekteyiz. İkizler burcu, temel olarak hız ve iletişim demektir. Bunun yanında yollar, köprüler, tüneller, demiryolları, ulaşım, altyapı, internet, kargo ve posta teşkilatı, ticaret, şirket evrakları, yazışmalar, radyo, televizyon gazete, sosyal medya ve bunun gibi oldukça geniş skalada düşünebileceğimiz ‘’İLETİŞİM VE HABERLEŞME’  alanlarımızı yönetir. Komşu ülkelerle çok yoğun bir diplomasi ve haberleşme trafiği öne çıkabilir. Bunun yanında komşu ülkelerle ticaretimiz oldukça iyi düzeye çıkabilir. İkizler ve 3. Ev aynı zamanda kardeşler demektir. Bu bağlamda kardeş, akraba, din-köken-tarih bağlarımız olan ülkelerin yanında Osmanlı coğrafyasını baz alabileceğimiz komşuları da konuşabiliriz. Sınırımız, Osmanlı devleti sınırlarıdır. Bu yönde düşünelim çünkü haritada Yengeç etkisi de oldukça belirgin. Bu ülkelerle de süregelecek olan yoğun bir diplomasi trafiğinden söz edebiliriz. Burada önemli olan dengelerin korunmasıdır. Bağlamda da komşu ülkelerle aramızda açılacak yeni ticaret yolları, yeni ticaret koridorları, yeni anlaşmalar ve sözleşmeler gündeme gelebilir. Oldukça yüksek rakamlar ve yüzdesi hızla büyüyen ihracat oranları konuşulabilir. Ayrıca burada ‘’Yol güvenliği’’ kavramı devreye girer. Bu yolların güvenliği ve kontrolü Türkiye tarafından yapılabilir ve bu özellikle istenebilir.  Yeni anlaşmalar da olabilir, var olan anlaşmalar revize edilip uygulamaya konabilir. Yine komşu-kardeş-köken-akraba ülkeler olarak bakılacak olursa yeni posta-kargo-ulaştırma hizmetleri de başlatılabilir, sınır kapılarında yaşanan bazı sorunlar giderilebilir, ticaret heyetleri çok sık gelip gidebilir ve yeni yatırımlar konuşulmaya devam edebilir. Tabii Terazi-İkizler aynı zamanda ticaret ve para da demek olduğundan yeni ödeme yöntemleri, swap anlaşmaları, para transferinde kolaylıklar ve hız gündeme gelebilir. Ülkemize has yeni sosyal medya mecraları kurulabilir. Ya da kurulmuş olanlar yeniden revize edilerek toplumun hizmetine sunulabilir ve çok popüler olabilir. Ülkemizdeki telekominikasyon şirketleri önemli yenilikler ve uygulamalar geliştirebilir, yeni iletişim enstrümanları tanımlayabilir.

Yine bu dönemde çok açık, net bir ‘’Mekik Diplomasisi’’ varlığını konuşabiliriz. Ülkemiz, oldukça başarılı biçimde arabulucu olabilir, Türkiye’nin özellikle arabulucu olması istenebilir. Özellikle yarından itibaren diplomasi masaları kurulmaya başlanabilir. Türkiye ‘’Kurtlar Sofrasına’’ en güçlü olarak oturabilir. ‘’Türkiye dengeleri sağlayan ülke’’, ‘’Türkiye’nin varlığı dengeleri değiştirdi’’, ‘’Türkiye arabulucu rol üstlendi’ ’Türkiye büyük arabuluculuğa hazırlanıyor’’, ‘’Dünyanın gözü Türkiye’de’’ gibi başlıkların yanında her zamanki gibi ‘’Küresel oyuncu Türkiye devreye girdi’’, ‘’Taraflar Türkiye’nin arabuluculuğundan umutlu’’, ‘’Türkiye’nin devreye dünyaya herkese rahat bir nefes aldırdı’’ gibi başlıklar görebiliriz.  Özellikle tutulmadan sonra ilerleyen günlerde Türkiye çok güçlü bir diplomasi trafiği başlatabilir ve bu trafik de özellikle dünya basınında Türkiye’nin eli çok güçlü’’, ‘’Türkiye tam saha pres yapıyor’’ ya da ‘’Türkiye, hassas dengeleri başarıyla koruyarak son derece iyi bir diplomat-arabulucu olduğunu gösterdi’’ gibi başlıklar ve yazılar da okuyabiliriz. Terazi Yeni Ay hukuk, açık düşmanlar, anlaşmalar, sözleşmeler, uluslararası ilişkiler, dengeler demektir bunu biliyoruz. Buradan hareketle Koç Kuzey Ay Düğümü ve Terazi Güney Düğüm olduğundan ‘’Diplomatik savaşlar, diplomasi savaşları’’, ‘’Dünya dengeleri’’ ve ‘’Denge siyaseti’’  kavramını da konuşmalıyız. Ya da en güzel özeti ‘’Si vis pacem para bellum’’ dur. Bağlama bakarsak, bugünlerde ülkeler arasında diplomatik savaşlar, ‘’Savaş diplomasisi’’ çok konuşulabilir, askeri stratejistleri ekranlarda, gazetelerde sıkça görebiliriz. Ayrıca ülkemiz Akrep-Mars-Ay baskın güçlü karakterli bir ülke olduğundan parmak ısırtan bir kazan-kazan stratejisi izleyebilir. ‘’Kazan-kazan’’ kaynaklı başlıklar da gazetelerde yerini alabilir. Terazi Yeni Ay da, şık konumu ile ülkemizin hem sahada, hem masada, hem istihbaratta hem de askeri stratejide eli en güçlü oyuncu olarak yerini almasını sağlayabilir.  Kısaca Türkiye’nin önümüzdeki aylardan itibaren masayı kuran, kartları ve rolleri dağıtan cihanşümul gücünü ve yapısal olarak büyük dönüşümünü görebilir, tarihi günlere şahitlik edebiliriz. Tabii bunun yanında yazımı hazırlarken ‘’Türkiye Dünyaya İnsanlık Dersi Verdi’’ başlığını gördüm. Önümüzdeki bir yılın standart ve değişmez başlığıdır. Türkiye, dünyaya insanlık ve insanlığın kök değerlerini koruma dersleri yanında (Yengeç) diplomasi dersleri (Terazi) savaş ve ahlakı (Akrep Mars) dersleri de verebilir. Satürn Balık ve Ay-Güneş Terazi birlikteliği, Akrep Mars’ın son derece sert tutumunu önemli ölçüde yumuşatarak bir denge ve kontrol sistemi getirebilir diyebiliriz inşallah.

Terazi Dolunay’ın temel taşında Akrep burcunu görmekteyiz. Bu bakımdan Akrep kökenli konuları da konuşmak durumunayız. Bu dönem Terazi Dolunay’ın diplomatik savaşlarına, istihbarat savaşlarını da ekleyebiliriz. Mars silah ve endüstrisi demektir. Ülkemizin silah, askeri ekipman, İkizler ve Terazi ile de uçak ve deniz araçları yazılımları, teknoloji ve iletişim ihracatı artabilir. Özellikle askeri iletişim, askeri haber alma, telsiz, uydu haberleşmesi ve bunların gizliliğinin korunması (Akrep Mars) konularını içeren çok başarılı ürünler ortaya konabilir ve tabii ki dünya ülkeleri ürünlerimizi adeta kapışabilir.  Bu alanlarda ülkemiz ihracat rakamları daha yüksek olabilir. Bu dönemde çok önemli askeri işbirlikleri, teknoloji işbirlikleri gündeme gelebilir. Uzun mesafe uçabilen, son derece dayanıklı, güçlü ve hızlı askeri uçaklarımızın haberlerini okuyabiliriz. Yine Akrep ‘’Gizlilik’ demek olduğundan kolayca gizlenebilen, saklanabilen, adeta bir hayalet gibi uçabilen, ilerleyebilen, denizdeyse giden harp ürünleri ülkemiz tarafından ‘’mühendislik harikası’’ tadında üretilebilir. Yine ülkemizin katıldığı fuarlarda ‘’Türk silahları dengeleri değiştiriyor’’, ‘’Türkiye silah ve savunma sanayiinde pazarı domine ediyor’’, ‘’Türkiye dev oldu’’, ‘’Türkiye Devler Liginde’’, ‘’Hayran kaldılar’’ başlıklarının rutin olmasının yanısıra, Türkiye, yurtdışında çok büyük ihaleleri alabilir. Yine bunun yanında net olarak Satürn ve Mars’ın nefis açısına dayanarak artık ‘’Nükleer denizaltı’’ ve inşası kavramını konuşabiliriz. Tabii bunun yanında Türk denizaltıları dünyaya parmak ısırtabilir ve İkizler-Akrep Mars bağlamından bakarsak denizaltından iletişim, denizden iletişim, denizlerde iletişim konuları da gündemimizde. Akrep ‘’yeraltı’’ demek olduğundan yeni deniz ve kara tünelleri açılabilir, yeraltında çalışabilecek iş makinaları yerli ve milli olarak üretilebilir, bu alanlarda da dışa bağımlılık bitirilebilir.

Ülkemiz, Akrep baskın olduğundan, Terazi Dolunay da İkizler kökenli olduğundan, ülkemizin kriz, daralma, karşı hamle, diplomatik atak, sert düşmanlık gibi pek çok pürüzlü durumdan kolaylıkla ve krizden fırsat çıkararak sıyrıldığına şahit olabiliriz. Kazan-kazan burada çok belirgindir. Akrep cephesinden bakarsak (yeraltı) gümüş, uranyum, toryum demir, çelik, bakır, plütonyum gibi son derece kıymetli kaynaklarımızla ilgili önemli gelişmeler olabileceğini ifade edebilirim. Akrep yeraltı demektir, yeraltı kaynaklarımız, (Skalayı geniş tutuyoruz, termal sulardan taşlara, madenlerden petrole kadar) kasamıza ciddi likidite akışı sağlayabilir.

Yine bu dönemde beyin cerrahisi, kafa travmaları, büyük yanıklar, travma sonucu ağır estetik kayıpları ve kimyasal yanıklar neticesinde meydana gelmiş önemli sağlık problemlerinin başarılı biçimde doktorlarımız tarafından tedavi edildiğini okuyabiliriz. Yine Türk bilim adamları tarafından nükleer tıp, moleküler biyoloji ve genetik, DNA konularında başarılı keşifler, çalışmalar yapılabilir. Bu alanlarda önemli ve başarılı ameliyatlar, çalışmalar gündeme gelebilir. Beyin-kafa-travma cerrahisi konusunda doktorlarımız dünya çapında başarılar elde edebilir. Bu konuda güzel haberler okuyabiliriz inşallah. Yine savaş yaralanmaları konusunda Türk doktorların başarılı çalışmaları da gündemde.

Oldukça yoğun ve önemli gelişmelerin olduğu dolu dolu BİR YILLIK süreç diyebiliriz inşallah. Ülkemize, milletimize hayırlı uğurlu olsun.

Terazi Yeni Ay ve burçlara geçelim.

KOÇ ve ASC KOÇ:

Öncelikle Yeni Ay’ın başlangıç enerjisi olduğunu bilmemiz ve bundan önceki Terazi Yeni Ay’da neleri ektiğimiz önemlidir. Ancak bu yeniliklerin sizin faydanıza olup olmaması, tamamen Terazi Yeni Ay zamanında yapmış olduğunuz çalışmalarla alakalıdır diyebiliriz. Yeni Ay döneminde ortaklıklarınızı, anlaşmalarınızı, sözleşmelerinizi, hukuki bazı prosedürleri gözden geçirebilir, ticari hayatınız, yüz yüze iletişiminiz, diplomatik yeteneklerinizi yeniden sorgulayabilir, daha hızlı ilerlemek için yeni yollar ve yöntemler keşfedebilirsiniz diyebiliriz inşallah. Hayırlı, uğurlu olsun.

BOĞA ve ASC BOĞA:

Öncelikle bundan önceki Terazi Yeni Ay‘da neleri ektiğimiz önemlidir. Terazi Yeni Ay döneminde diyete, spor programına başlayabilirsiniz. Ya da rutinlerinizde yeniliklere gitmiş olabilir, çalışma hayatınıza renk katacak bazı değişimler yapmaya karar vermiş olabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda bu çalışmalarınızın verimini alabilirsiniz inşallah. Sağlık, diyet, spor, bazı kötü alışkanlıkları bırakma, iş hayatı, işi değiştirme, gündelik rutinler ve evcil hayvanların bakımı alanınızda gerçekleşen Yeni Ay, bu dönemde bazı sorunların artık geride kaldığını ve bu alanlardaki problemlere hızlı çözümler üreterek hayatınızı daha konforlu hale getirebildiğinizi gösterebilir diyebiliriz.  Hayırlı, uğurlu olsun.

İKİZLER ve ASC İKİZLER:

İkizler ve Yükselen İkizler, Terazi Yeni Ay döneminde, romantik ilişkilerini gözden geçirebilir, test edebilir ve ”Tamam” ya da ”Devam” diyebilirler. Çocukları olan İkizler, bu dönem, evlatlarının eğitimi, geleceği ve ilerlemesi adına, kafalarına takılan bazı problemlere köklü çözümler üretebilir, bazı eğlencelerinden bu dönem vazgeçebilir ve çok sevdiği bazı aktivitelerden bu dönem bir miktar uzak kalabilir. Bazı işlerden, bazı hobilerden de vazgeçerek yerine yenilerini koymak isteyebilir. Arkadaş çevreleriyle ilgili olarak son derece güzel gelişmeler gündeme gelebilir. Hayırlı, uğurlu kademli olsun inşallah.

YENGEÇ ve ASC YENGEÇ:

Yengeç ve Yükselen Yengeçler, geçen yılın Terazi Yeni Ay’ından bu yana yapmış oldukları bazı faaliyetlerin başarı ile sonuçlandığını görebilirler inşallah. Yeni kariyer planlarını bu dönem daha da olgunlaştırabilir, aile içi  süregelen ya da birden su yüzüne çıkan bazı problemlere kalıcı çözümler üretebilir ve ev içindeki bazı tamirat ve tadilat işlerini bitirmek isteyebilirler. Toprağa ve toprak kökenli, ziraat gibi bazı alanlara ilgi duyabilir, arsa, tarla, taşınmaz mülk, aile mirası gibi konularla uğraşmak isteyebilirler. Varsa bu konularla ilgili sorunlarını çözebilirler, çözme konusunda sona yaklaşabilirler, güzel haberler alabilirler inşallah. Hayırlı, uğurlu olsun.

ASLAN ve ASC ASLAN:

Aslan ve Yükselen Aslanlar, bu dönemde her şeyin aniden arapsaçına döndüğünü düşünebilirler. İletişimleri yoğunlaşabilir, bazı bekledikleri haberler gecikebilir, yakın çevre ile alakalı bazı konulara dâhil olmaları ya da kardeşleri ile ilgili konulara müdahil olmaları gerekebilir. Komşularla, arkadaşlarla, sık görülen bazı kişilerle, yakın ve genç akrabalarla olan iletişim problemleri su yüzüne çıkabilir ancak bu sorunları da kısa zamanda etkili biçimde çözebilirler inşallah. Bazı görüşmeler ve hesapta olmayan bazı aktiviteler gündeme gelebilir. Ticaret yapan veya serbest çalışan kıymetli Aslanlar, bu dönemde oldukça faal olabilirler. Kısa bazı yolculuklar yapmak zorunda olabilirler. Hayırlı, uğurlu olsun.

BAŞAK ve ASC BAŞAK:

Başak ve Yükselen Başaklar için, Terazi Yeni Ay dönemi maliyeci titizliği ile çalışmak dönemi olabilir. Bazı borçlarını bitirebilir, bazı ödemeleri için geniş vade seçenekleri olabilir. Borç olarak verdikleri bazı paraları geri alabilirler. Yeni Ay zamanı, alışveriş bazen terapi gibi gelse de, önceki zamanlarda oluşturduğunuz titiz mali plana sadık kalıp uygularsanız, ilerleyen dönemlerde bunların kazanımlarının daha fazla olduğunu görebilirsiniz inşallah. Bu dönem büyük ve önemli alımlar ya da  mali girişimler için güzel fırsatlar olabilir. Kendilerini şımartmak için lüks tüketime yönelebilir, kendilerine lüks ürünler alabilirler. Hayırlı, uğurlu olsun.

TERAZİ ve ASC TERAZİ:

Terazi ve Yükselen Teraziler, bu dönem bir miktar gergin olabilir, kendilerini tam olarak ifade edemiyormuş ya da sürekli yanlış anlaşılıyormuş gibi hissedebilirler. Bu da Yeni Ay enerjisinin yoğun ve uzun süreli bir enerji olmasından kaynaklanabilir.  Bu dönem, dış dünya ile kurdukları iletişim köprüsündeki bazı eskiyen, aşınan ya da işlevini yitirmiş bazı taşları atabilir, bazı yolları değiştirebilirler. Yaşamınızda neyin kalıp neyin gitmesi gerektiğine karar verebilir, bazı konulara daha yoğun odaklanabilirsiniz. Bu konularda da önünüze yeni fırsatlar çıkabilir inşallah. Yeni Ay enerjisi, biraz yoğun olabileceğinden, olduklarından daha duygusal görünebilirsiniz. Hayırlı, uğurlu kademli olsun.

AKREP ve ASC AKREP:

Akrep ve Yükselen Akrepler,  Yeni Ay etkisinden ve yoğun enerjisinden büyük paylarını alabilirler diyebiliriz inşallah. Bu bağlamda, zihinlerindeki ”eskilerden” kurtulabilir, bilinç ve bilinçaltlarında kendilerini rahatsız, huzursuz eden, en azından kafalarında bir im bırakan problemleri su yüzüne çekerek onlarla yüzleşebilirler. Normalde insanlarla iletişim kurmayı ve problemlere çözüm üretmeyi seven Akrepler, bu dönemde bir süredir kendileri ile ilgili erteledikleri, öteledikleri ya da ”Bir ara bakarız” dedikleri, kendilerine özel bazı küçük pürüzleri ile yakından ilgilenerek onlardan kurtulabilirler diyebiliriz. Hayırlı, uğurlu olsun.

YAY ve ASC YAY:

Yay ve Yükselen Yay‘lar, Yeni Ay döneminde bazı arkadaşlıklarını, dostluklarını, çevrelerini, ait oldukları gruplarını sorgulayabilir, gözlerine batan bazı sorunları çözme yoluna gidebilirler. Bazı arkadaşlıkları bu dönem sonlanabilir, bazı eski arkadaşları yeniden ortaya çıkabilir. Bu dönemde hayallerinizi, umutlarınızı, beklentilerinizi ve gerçekleştirmek istediklerinizi tekrar yorumlayabilir, revize edebilir, bazılarını bırakabilir, bazılarını yenileyebilir, bazılarını ise gerçekleştirdiğinizi görerek sıradaki beklentilerinize doğru adımlar atabilirsiniz inşallah. Hayırlı, uğurlu olsun.

OĞLAK ve ASC OĞLAK:

Oğlak ve Yükselen Oğlaklar için bu dönem kariyerleri, patronları, amirleri, üstleri, önemli kariyer meseleleri, toplumsal rol ve statüleri konusunda önemli gelişmeler olabilir inşallah. Kariyerinizde bir noktaya gelmiş olabilirsiniz. Yaşam hedefleriniz konusunda yeni bir yön belirleyebilir, kariyer hedeflerinizde sizi geri bırakan tüm pürüzlerden kurtulabilir, daha sağlam ilerlemek adına, daha kaliteli bir sosyal statü adına, daha kaliteli bir yaşam adına çok daha iyi seçimler yapabilirsiniz. Yeni fırsatlar da önünüze çıkabilir. Bu seçimlerinizin ve aldığınız kararların ilerleyen zamanlarda ne kadar doğru olduğunu da görebilirsiniz inşallah. Hayırlı, uğurlu olsun.

KOVA ve ASC KOVA:

Kova ve Yükselen Kovalar için Terazi Yeni Ay, eğitim, seyahat, zihinsel vizyon, bakış açısı ve bazı fikirleri geliştirip büyütmek adına yapılacak planların başlangıcı olabilir inşallah. Bu dönem akademik anlamda bazı çalışmalarınızı sonlandırabilir, yeni bir proje için kolları sıvayabilirsiniz. Bunun yanında zihinsel olarak bazı küçük sorgulamalar sonucunda bazı fikirlerinizi revizyona sokabilir, bazı hukuki işlerinizi sonlandırabilir, bazı seyahatlerinizi erteleyerek, başka bir yer konusunu  gündeme taşıyabilirsiniz. Üniversite tercihlerinizde bazı ufak tefek değişimler yapabilir, istediğiniz bazı bölümleri ekleyebilir, bazılarını hedeflerinizden çıkarabilirsiniz. Hayırlı, uğurlu olsun.

BALIK ve ASC BALIK:

Balık ve Yükselen Balıklar için bu dönem maddi ve finansal konular ön plana çıkabilir. maddi bazı durumların yanında manevi olarak da kendiniz için bazı konuları değiştirmek, dönüştürmek, memnun olabileceğiniz düzeye getirmek için uğraşabilirsiniz. Bazı konularda değişimin ve yenilenmenin şart olduğunu düşünmeye başlayabilirsiniz. Ortak kullanımda olan paralarla ilgili birtakım pürüzlerle uğraşabilirsiniz. Bu dönem borç almamaya, vermemeye, kredi çekmemeye, kredi kartı edinmemeye dikkat etmeli, sigortanıza, sağlık primlerinize, bazı vergi,  banka kredi taksitlerinize ve ilgili evraklarına bir göz atmalısınız inşallah. Hayırlı, uğurlu olsun.

Sözümüz sağlığa.

terazi