Yengeç Burcunda Ay Tutulması’nın önemli, baskın ve göz ardı edilemeyecek etkileri bulunmaktadır. Olduça önemli etkiler. Hayırlı, uğurlu, kademli olsun inşallah.

Dolunay, oldukça yoğun bir enerjidir. Özellikle tutulma söz konusu olduğu zaman, bunun en az 6 aylık etki süresi bulunuyor. Ülkemiz için de muazzam getirileri olduğunu söyleyebilirim.

Güneş şu anda Oğlak burcunda. Oğlak, hepimizin bildiği gibi kış ve yaşlılık burcudur. Oğlak genç değildir, biraz yorgundur. Olgundur. Kırk kez ölçer, bir kez biçer. Çılgınca işlere kalkışmaz. Geldiği, bulunduğu yere yıllarını vermiş, çok çaba harcamış, çok sıkıntılar ve çok acılar çekmiştir. Çok dersler almıştır, sorumluluğu çok, yükü ağırdır. Macera aramaz. Bu bakımdan bir adım atacağı zaman, önce pragmatik düşünür. ‘’Bundan ne gibi bir faydam olur’’, ‘’Bana ve sevdiklerime nasıl fayda sağlarım’’. İşte hareket noktamız, temelde pragmatik diyalektik olacaktır. Krizden fırsat çıkarma, kılık değiştirmiş fırsatları görme şeklinde olacaktır diyebiliriz. Oğlak mantığı böyle işler. Diyalektik, Yengeç-Oğlak aksındadır. Soğuk, faydacı, korumacı ve hesaplı giden Oğlak ile, duygusal, yüksek güvenlik arzusunda olan romantik Yengeç masada Başak hakemliğinde ve titizliğinde kozlarını paylaşırlar diyebiliriz.

Oğlak yıllarını zirve yolunda yürümek için harcarken, çok çetin mücadeleler vermiştir. Bu bakımdan biraz yorgundur. O yüzden bugünlerde ‘’3. Dünya Savaşı’’ geliyor konuşmalarının astrolojik bağlamda bakıldığında ciddiye alınır hiçbir tarafı yoktur. Çünkü mevsim kış, insanlar ve ülkeler yorgundur. Öncelikle savaş söz konusu olduğu zaman Marsa bakılır. Koç veya Akrep Mars günlerinde olmuş olsa idik, o zaman bu ihtimali masaya yatırıp didik didik edebilirdim, lakin Yay Mars, oldukça sevimli, iyimser, olaylara felsefi yönden bakan, ve yine pragmatik, kültürlerle iletişim kurmak isteyen, onları anlamaya çalışan, iletişim halinde olan, bilgi, kültür, alışveriş ve eğlence seven bir burçtur. Koç Mars gibi öfkeli ve saldırgan, Akrep Mars gibi yekten askeri çözümcü değildir. Oğlak Mars, yücelim konum olduğu için sıcak savaşa değil, ticaret ve strateji savaşlarına girer. Borsa oyuncusu, yönetim gurusu ve para uzmanıdır. Ticaret ve sağlam adımları sever. Bu bakımdan eğlenceli ve biraz da gösteriyi seven Yay Mars’a bakarak sınırlarımızda (3. Ev), uluslararası politik (Yay) savaş gösterisi (Mars) izleyeceğimizi söyleyebilirim. Yıllardır Dünya Tarihi’nin başat coğrafyası olmuş Bereketli Hilal toprakları (Yengeç)ve devamında Ortadoğu yorgundur, yaşlanmıştır ve bilindiği gibi epey de hırpalanmıştır. Bu bakımdan, sonrasında ne olur tekrar bakılır, ancak incelediğim 6 aylık dilimde savaş çıkarmak gibi çok büyük bir lokmanın hiçbir ülke tarafından ısırılacağını düşünmüyorum. Kaba tabirle Yay Mars, gösteri kabilinden bir iki tabak bardak kırar, biraz gürültü çıkar. Oğlak Güneş, Yay Mars’a cam kırıklarını toplatır, ortalığı temizletir ve işine, gücüne, ticaretine, borsa raporlarına, grafik analizlerine bakar yoluna devam eder.

Yengeç Burcu’nda Ay Tutulması’nın ülkemiz üzerindeki getirilerine tekrar baktığımızda Başak hâkimiyetini görmekteyiz. Başak öncelikle sağlık demektir. Oğlak ile görünüm aldığından özellikle kemik, diş, eklem sağlığı, yaşlılık, yaşlılığa bağlı Alzheimer gibi hastalıklar konusunda önemli haberler, ilerlemeler duyabiliriz. Özellikle diş, eklemler ve kemikler üzerinde durmaktayım. Yaşlılık hastalıkları ve yaşlı bireylerin hayatlarını daha konforlu sürdürmeleri adına önemli çalışmalar gündeme gelebilir. Yine kemik kırılmaları, eklemler, Yengeç baskısı olduğundan kemik ve ilik kanseri zorlu ve Yengeç-Oğlak kökenli hastalıklarda önemli gelişmeler kaydedilebilir. Aynı zamanda cilt kanseri, deri döküntüleri, sedef, egzama gibi cilt hastalıkları konusunda yeni ilerlemeler kaydedilebilir. Ancak bu ilerlemeler, üzerinde uzun yıllardır çalışılmış ve sonuçları yeni yeni ortaya çıkan tıbbi sonuçlar ve tedaviler olabilir. Yine oldukça sağlam protezler, yürüteçler icat edilebilir, ortopedi konusunda çok yeni cerrahi yöntemler ortaya çıkabilir. Çok başarılı yanık ameliyatları, kaza estetiği gibi çok başarılı cerrahi girişimler, sıradışı ameliyatlar ve operasyonlar okuyabiliriz. Bu 6 aylık dönemde sağlık, cerrahi konusunda çok önemli gelişmeler gündeme gelebilir ve Türk doktorların başarılarını okuyabiliriz. Robotik protezler, büyük ekiplerle yapılan önemli ameliyatlar, ekip halinde yapılan sıra dışı ve çok özel ameliyatların haberleri de gündem olabilir. İlk defa yapılan tedavilerden yüz güldürücü sonuçlar alınabilir.

Yine Başak burcu, çok iyi bir lojistik sağlayıcıdır. Bu bakımdan Oğlak’a ve yapacaklarına muazzam destek verir. Bilgileri ve verileri toplar, verileri detaylı biçimde analiz eder, çok ince ayrıntı ve olasılık hesaplamalarının çıkan sonuçlarını Oğlak’ın masasına bırakır. Bu bağlamda Başak-Oğlak işbirliğinden dolayı son derece ince hesaplanmış sağlam yatırımlar, fizibilitesi üzerinde çok çalışılmış sağlam girişimler, ticari teşvikler, hesaplanmış riskler, mali tablolarda önemli iyileşmeler, ileriye yönelik eserler ve projeler gündeme gelebilir, ayrıntılar hepimizi şaşırtabilir. Yerli otomobil konusunda önemli gelişmeler olabilir.

Ülkemizin denizlerde yaptığı girişimlerde, komşu ve sınır ülkelerden bazı düşmanlıklar, tacizler ve küstah açıklamalar gündeme gelebilir. Yine denizlerimizde, geçmişte de bahsedip tam isabetlerimde yayınladığım gibi daha önemli kaynaklar bulunabilir. Daha büyük rezervler bulunabilir. 6 aylık dönemde balıkçılarımıza yapılan bazı tacizler gündeme gelebilir. Ülkemizde yapılması planlanan su, kanal, baraj, gölet gibi Balık kökenli bazı yatırım ve projelere de düşmanlık derecesine varabilen söylemler duyabiliriz. Yine bazı ülkelerden içi boş, altı boş ‘’Türkiye ile savaşa hazırız’’ tadında cümleler duyabiliriz. Ancak ülkemiz, denizlerde etki alanını ve hâkimiyet alanını genişletebilir. Türk gemilerine çirkin tacizler de olasılıklar arasında yazılabilir.

Yine, oldukça güzel etkiler altında ülkemiz, etkili olduğu toprakları geliştirebilir. Bunu şöyle açıklayabilirim, yüzölçümümüz 783 bin 562 kilometrekare olabilir, lakin bu 6 aylık dönemde görünmeyen yüzölçümümüz bunun iki katına çıkabilir. Ülkemizin etki alanı sınırlarından çok daha ilerde olabilir. Uzak coğrafyalarda oldukça etkili, hatta patron (Oğlak) konumunda olabiliriz. Ülkemiz, uzak coğrafyalara önemli yatırım, ihracat ve insani yardım atakları başlatabilir, Yengeç Burcunda Ay Tutulması etkileri, Yengeç Kuzey Ay Düğümü, Güneş-Satürn-Jüpiter ve Başak burcu gibi önemli astrolojik oyuncuların dahil olması ile muazzam bir güç, sağlamlık alanı oluşturabilir. Yengeç korur ve besler. Sarar ve sarmalar. Anavatandır.

Ülkemiz maddi anlamda büyüyebilir. Yabancı yatırımcılar, önemli patronlar, büyük firmalar, hatırı sayılır ülkeler ve hatırı sayılır sermayeleri de ülkemize bu dönemde hız kesmeden giriş yapmaya devam edebilir. Savaş çığırtkanlıklarının esas nedeninin para ve ticaret olduğu ortaya çıkabilir, bunun itirafları gelebilir. Oğlak, menfaatlerini koruyarak yönetmeyi çok sevdiği için, Türkiye’nin dahil olmadığı oluşumlardan sonuç alınamayabilir.  En çok ‘’ Türkiye’nin önemi tartışılamaz’’, ‘’Ortadoğu masasında Türkiye mutlaka olmalıdır’’, ‘’Türkiye ile anlaşmak zorundayız’’, ‘’Türkiye ile ilişkilerimizi iyi tutmak zorundayız’’, ‘’Türkiye olmadan bu iş yürümez’’, ‘’Türkiye ’siz olmaz’ tadında ve mealinde haber başlıkları okuyabiliriz. Jüpiter’in konumuna ve Satürn’e tekrar baktığımızda ülkemizin kendi şansını ve kendi fırsatlarını kendi emeği ile ortaya çıkardığını görebiliriz. Özellikle topraklarımız, madenlerimiz, taş ocakları, yeraltı hazineleri, arkeolojik hazineler, inşaat alanlarından çıkan tarihi eserler gündem olabilir. Ülkemiz topraklarında muazzam rezervler bulunabilir. Var olanlar çok verimli işlenebilir ve ihracatı başlayabilir. ‘’Büyük zenginlik’’, ‘’Milyar dolarlık rezerv bulundu’’ ‘’Tarihin en büyüğü’’ tadında madencilik haberleri ya da yeraltı zenginlikleri haberleri okuyabiliriz. Tarım ve hayvancılık konusu daha çok gündeme gelebilir. Verimlilik artırma, teşvik ve destekler artabilir. Kendi işini kurmak isteyenler çoğalabilir. Ürün rekolteleri artabilir. Dışardan alınan ürünlerin yerine yerlisinin ikamesi ve yetiştirilmesi, yurtiçi pazara sunulması konusu Yengeç ve Oğlak’ın uğraştığı ciddi konular olabilir. Yurtdışında yetişen, ülkemizde de bir süredir yetiştirilmesi noktasında çalışmalar olan yeni ürünler ve dünya mutfağında talep gören ürünlerin ihracı gündeme gelebilir.

Pek çok mazlum ve zor durumda olan ülke, Türkiye’den korunma ve insani yardım talep edebilir. Askerimizin, polisimizin, sivil güvenliğimizin, insani, tıbbi yardımın ülkemiz tarafından çok hızlı biçimde sağlandığını görebiliriz. Sanayileşme, şehirleşme ve büyüme hızı artabilir. İhracat ve iç/dış turizmde önemli hareketlenmeler olabilir. Doğal afetler, büyük yıkımlar, ciddi sosyo politik olaylar, gösteriler, manipülatif bazı hareketler (ile yönetim kadrosunda değişme) beklentisi içinde olanlar, bu dönem oldukça ciddi hayal kırıklıkları yaşayabilirler. Genel tabir ile yönetim, ‘’Taş gibi’’ yerinde durabilir. Bu dönemin rutin haber başlıkları ‘’…konusunda müjdeler geldi’’, ‘’Müjdeler üst üste geldi’’, ‘’Türkiye’ye para aktı’’, ‘’Türkiye’ye yatırım aktı’’, ‘’Önemli işbirliği, önemli kazanç’’, ‘’Ünlü yatırımcılardan ülkemize övgü’’ tadında olabilir.

Oldukça zorlu ama son derece kıymetli işler, dünya çapında olabilecek önemli plan ve projeler gündeme gelebilir. Oğlak, temelden inşa eder, zirveye giden yolu gözüne kestirir ve sağa sola çok takılmadan, duygularına kapılmadan ilerlemek ister. Hem milletimiz, hem de yönetim kadrosu hedefler koyabilir, o hedeflere doğru şaşmaz bir inatla yürüyebilir. Mevcut kaynaklar oldukça iyi ve başarılı biçimde kullanılabilir. Planlanmış başarıların, geçmişte temeli atılan ama sabır ve emek isteyen çalışmaların haberleri bu dönem oldukça yoğun olabilir. Özellikle geçmiş 6 ay içinde yapılan planların ve uygulamaya konan projelerin meyveleri bu dönemde toplanabilir. Ekonomi ve üretim alanında bu görünümler daha belirgin olabilir. Geçmiş dönemlerin bugüne yansıyan başarıları basında sık haber olabildiği gibi, 2020 için yapılan ve gerçekten ‘’Zirve’’ olarak nitelendirilebilecek projeler ve çalışmalar duyabiliriz. Uzun çalışma, araştırma ve geliştirme isteyen, detay planlanması gereken, problemlere çoklu çözümler üretebilen çalışmalar gündem olabilir. Ayrıca bu dönem ‘’Yıllarca çalıştı başardı’’, ‘’Azmin zaferi’’, ‘’Sıfırdan geldi, zirveye çıktı’’ haberleri rutin olabilir. Millet olarak bu dönem oldukça hırslı, azimli, kararlı ve hedef odaklı olabiliriz. Eskiden ders alarak, ülkemize uygun yapısal yeni tanımlar yapabiliriz. ‘’Dün hayaldi, bugün yapılıyor’’, ‘’Dün aklımıza bile gelmezdi, bugün hayatımızda’’, ‘’Artık bizde de bulunuyor’’, ‘’Artık bizde de yapılıyor’’, ‘’Dünyada birkaç ülkede var’’, ‘’Türkiye… konusunda ilk sıralara tırmandı’’ , ‘’Hayaller gerçek oluyor’’, ‘’ Hayallerimize bir bir ulaşıyoruz’ ’tarzında haberler bu dönem gündemde olabilir.

Haritada Başak etkisinin oldukça yüksek olduğundan bahisle, bir iki ekleme daha yapalım. Bu 6 aylık dönem içinde Hayvan Hakları konusunda devletimizden oldukça ciddi adımlar beklenebilir. Oldukça ciddi adımlar atılabilir, oldukça ciddi para cezaları gelebilir, ya da bu konuda örnek ve emsal cezalar gündeme gelebilir. Hayvan hakları aktivistleri oldukça aktif olabilir. Sokaklarda yaşayan canlarla ilgili resmi kurumlardan beklentiler çok daha yüksek sesle dile getirilebilir. Merhamet daha da öne çıkabilir. Hayvanlarla ilgili iç ısıtan, sevindiren gelişmeler olabilir, ancak tamamen azalmasının caydırıcı kanunlarla olabileceğini, bu 6 ay içinde de ‘’Bu da bir adımdır, bir başlangıçtır’’ tadında haberler gelebileceğini düşünüyorum inşallah.

Ülkemizin cihanşümul, bağımsızlaştıran, kucaklayıcı ve bütünleştirici, birleştirici, onarıcı gücü bu dönem daha çok gündeme gelebilir inşallah. Ay ve Kuzey Ay Düğümü ’nün Yengeç burcunda olması nedeniyle ağırlıklı olarak kadınlara, çocuklara yoğun gıda yardımı yapılabilir. Ezilen mazlumlar Türkiye’ye duacı olabilir. Bu bağlamda yine bu güzellikler gündemde olduğu gibi, Başak-Oğlak-Kova Venüs bağlamında bakarsak kendi işini kuran, imkanları ile buluş yapan mucitlerimiz tekrar sahneye çıkabilir. Şaşırtıcı ve sıradışı işler, meslekler haber olabilir. Ülkemiz, teknik kabiliyetini hızla geliştirebilir ve tamamen ‘’Türk İcadı’’ olan yenilikler duyabilir, okuyabilir, görebiliriz. Bu dönemde arkadaş dayanışması, grup dayanışması, takım çalışması ile alınan çok güzel neticeler, keşifler ve icatlar, bilimsel başarılar görebiliriz. Bu neticeler, sporda, sanatta, teknoloji ve tıp biliminde de olabilir. Tıp alanında da önemli yenilikler, bilhassa sağlık turizmi anlamında önemli açılımlar olabilir diyebiliriz inşallah.

Yengeç Burcunda Ay Tutulması’nın ülkemize, milletimize hayırlı, uğurlu kademli olmasını diliyorum.

Sözümüz sağlığa.

 

yengeç burcunda ay tutulması