Yazımı, 15 Temmuz 2016 tarihinde, milli iradesine sahip çıkmak için elinde bayrağı, dilinde duası, kalbinde vatan sevgisi ve gönlündeki şehadet aşkı ile yollara, meydanlara çıkarak kendisini esir etmek isteyen, boynuna pranga, eline kelepçe vurmak isteyenleri yok eden KAHRAMAN TÜRK MİLLETİNE armağan ediyorum.

Yengeç Yeni Ay zamanına baktığımızda, 29.06.2022 tarihli yazımıza göre bazı değişikliklerin yanında, aynı kalan, değişmeyen konularımız da var. Önce değişmeyenlerden başlayalım inşallah.

Geçen yıl, ‘’Yeni Ay etkilerinin kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladığı iki günden beri diplomatik olarak masada ve sahada kazanılan önemli başarılar, ilerleyen zamanlarda görebileceğimiz başarıların sadece fragmanları. Çok daha büyüklerine, çok daha önemlilerine hazır olalım inşallah. Yine haritada baskın olarak Terazi görmekteyiz. Bu bakımdan ilerleyen günlerde Türkiye’mizin çok önemli anlaşmalara, sözleşmelere, özellikle getirisi yüksek ticari anlaşmalara imza atabileceğini ya da yürürlüğe giren anlaşmalardan çok önemli maddi kazanımlar gelebileceğini ifade edebilirim inşallah.’’ demiştik. Bu dönem ise Aslan Venüs önemli bir oyuncu olarak haritayı domine ediyor. Aslan nedir? Bölgesinin hâkimi, lideri, büyük oyuncusu, önemli aktörü, sahnede parlayan yıldızı ve güç semboliğidir. Venüs de diplomasi, ilişkiler, para, ticaret, lüks demektir. Bu yüzden, ticari anlaşmalarda, sözleşmelerde, yatırımlarda daha büyük, daha ciddi, daha tatmin edici rakamlar görebildiğimiz gibi Türk ürünlerinin dünya çapında ‘’Lüks ve kaliteli’’ olarak görülebileceğini ifade edebilirim. ‘’Ticari diplomasi sonucu elde edilen kazanımlar’’ tadında konuya bakabiliriz. Türkiye’nin liderliği artık tartışmasız biçimde kabul edildiği gibi, artık ‘’Aslan payını Türkiye alacak’’, ‘’Aslan payı Türkiye’nin’’, ‘’Pastanın en kalın dilimini Türkiye aldı’’ gibi başlıklar da görebileceğimiz başlıklar arasında.  Değişmezimiz, Türkiye’ye yüksek miktarda yatırımdır. Boğa Jüpiter de konumu ile bu görünüme ek destek sunuyor ve ‘’yabancı yatırımcı’’, ‘’Uluslararası yatırımcı’’ kavramını da haritaya taşıyor diyebiliriz. Bunun yanında sıcak para girişi de olabilir. Tabii Aslan Venüs Retrograde hareketi esansında yeni gelişmeler de gündeme taşınabilir ama şimdilik kurduğumuz diyalektik denklemin en büyük parçası Yengeç’tir 😊

Denklemin diğer tarafında KOVA baskısı görmekteyiz. Ülkemizde bu dönem ‘’TAM BAĞIMSIZLIK’’ vurgusu çok önemli olabilir. Enerjide tam bağımsızlık, teknolojide tam bağımsızlık, siyaset ve diplomaside tam bağımsızlık, uluslararası ilişkilerde tam bağımsızlık ve bunun vurgusu gibi. Dışa bağımlılıktan kurtulma, ithal edilen ürünlerin yerine yenisinin daha ucuza ve daha kaliteli olarak üretilmesi, ‘’İthal ediyorduk, artık ihraç ediyoruz’’ tadında ve mealinde başlıklar, çok yeni teknolojik gelişmelerin olması, özelikle dijital oyun sektörü, yeni satın almalar, önemli teknoloji firmalarının birleşmesi ve şirket evlilikleri gündeme gelebilir. Bu alanlarda piyasaya çıkan ürünler göz doldurabilir. Bilgi teknolojileri, haberleşme, ulaşım, iletişim alanlarında Türk yapımı teknoloji ön plana çıkabilir. Yengeç Yeni Ay temelli olarak konuştuğumuz için ağırlıklı olarak savunma, güvenlik ve koruma konuları gündem olabilir ve bu alanlardaki teknolojik ilerlemeler de gündem olabilir. Bunun yanında yine Kova söz konusu olduğundan Türk yapımı dijital oyunlar, dijital oyun tasarımları, oyun senaryoları, yine dijital oyunlarda önemli ve büyük prodüksiyonlar, büyük satın almalar ortaya çıkabilir. Bu alanda çok ciddi yatırımlar olabilir. Türk oyunları ve yapımları çok popüler olabilir. Yengeç burada TARİH i işaret eder. Türk tarihi her alanda önem kazanabilir ve tarihi-kültürel ve bilgi birikimimizi kullanarak geleceğe yönelik çok güzel oluşumlar ortaya çıkarılabilir. Ayrıca Oğlak Pluton’un önemli bir yerleşimde olması da yine ‘’Gizemler çözüldü’’, ‘’Sırrı çözüldü’’, ‘’Bir sır daha aydınlatıldı’’ başlıklarına hazır olmamız gerektiğine işaret ediyor diyebiliriz. Bu konular, tarihi bir gizem de olabilir, günümüzde olan bir gizem, sır ya da karanlık bir konu da olabilir.

Ülkemiz uzay ve teknolojileri alanında yeni yatırımlar yapabilir, bu alanda yeni gelişmeler duyabilir, okuyabiliriz inşallah. Uzay ve teknolojileri alanında gelişmeler oldukça hızlı ve şaşırtıcı olabileceği gibi, bu teknolojilerde kullanılan pek çok kilit/önemli/hayati parça da Türkiye’de üretilebilir. Milli uydu, uluslararası uzay istasyonlarında Türkiye’nin etkin, aktif görevler alması da gündem başlıklarımızdan biri inşallah. Bunun yanında havayollarımız, havacılık sektörü ile alakalı önemli gelişmeler de olabilir. Yeni uçuş rotaları, yeni havaalanı projeleri, havayollarında var olan belli sorunların çözülmesi, uçak-helikopter ile ulaşımda yenilikler, Mars Başak olduğu için havayolu ve havalimalarındaki hizmetlerin kalitesinin artması, Yengeç’i baz alırsak yerli girişimcilere daha çok fırsat tanınması ve öncelik verilmesi de Kova’nın ilgilendiği konular olabilir.

Kova’nın devrimci bir tarafı vardır. Bu dönemde, önümüzdeki bir yıl boyunca savunma ve güvenlik başta olmak üzere ‘’DEVRİM’’ kelimesini çok duyabiliriz inşallah. Yine TOGG konusunda önemli gelişmeler olabilir ve ‘’TOGG’A KARDEŞ GELİYOR’’ mealinde ve tadında gelişmeler okuyabiliriz. Otomotiv alanında da önemli gelişmeler olabilir.

Kova’nın şaşırtıcı ve sıradışı olduğunu, şaşırtıcı ve sıradışı konularla ilgilendiğini unutmayalım. Yine bu dönem şaşırtıcı ve sıradışı hastalıklar, özellikle kalp, damar, mide, bağırsak hastalıkları, dolaşım hastalıkları ve bunların tedavisi gündeme gelebilir. Cerrahi alanında yine oldukça önemli gelişmeler bekliyorum inşallah. Kova-Yengeç aksı ağırlıklı olarak yine TIP LİTERATÜRÜNE geçen başarılar olarak gündeme gelebilir ve Aslan Venüs burada olduğu için bazı önemli isimlerin kalp ameliyatı olduğunu, başarılı kalp ameliyatlarını duyabilir, okuyabiliriz. Yine yüksek riskli ameliyatların başarılarını okuyabiliriz.

Yine Kova-Yengeç bağlamında denklemimize bakmaya devam edersek, bu dönem Afrika kıtası, güvenliği, bağımsızlığı konuşulabilir. Bu konularda Afrika’nın çeşitli ülkelerinden Türkiye’ye mealen ‘’Korumamızı ve güvenliğimizi üstlenin’’ çağrıları gelebilir. Mars Başak burcunda olduğu için özellikle hizmet, okul, hastane, yurt, eğitim, Yengeç olduğu için tarım ve hayvancılık, beslenme, barınma, iletişim ve ulaşım altyapısı, sağlık hizmetleri, temiz su, konularında Türkiye’den yardım istenebilir. Bunun yanında 3. Ev baskısı ile başka ülkelerde yol yapımı, ulaşım hizmetleri ve internet ve elektrik altyapısı gibi konular da ülkemizin gündeminde olabilir ve bu konularda yapılan çok ciddi ve büyük ihaleleri ülkemiz kazanabilir diyebiliriz inşallah. Kova sadece bilim ile değil, insanlık ve toplum ile ilgilidir. Bu bakımdan ülkemiz, insani yardımlarına devam edebilir. Yurtdışında milletimizin insani yardımları, düzensiz göç ve mülteciler, yaşanan insanlık dramları ve bununla ilgili çözüm masalarında Türkiye’nin görüşü ve çözümleri çok önemli olabilir. Yine küresel çapta sorun olan kuraklık ve kıtlık gibi konularda ülkemiz harekete geçebilir ve kıt kaynakların verimli kullanımı konusunda oldukça verimli ve önemli çalışmalarla dünya gündemine gelebilir. Aktivist hareketler artabilir. Türk aktivistler dünyanın her yerinde olabilir. ‘’Gidilemez’’, ‘’Girilemez’’ denilen yerlerde Türk aktivistlerin başarılı çalışmalarını duyabiliriz.

Jüpiter ve Uranüs’ün görünümleri, ülkemizde Kova gölgesinde finansal teknoloji ve yeni finansal ve bankacılık enstrümanların tanımlanabileceğini işaret ediyor diyebiliriz inşallah. Yengeç, herşeyden önce mali güvenlik ister. Geleneksel finansal yöntemler daha da geliştirilebilir ve ülkemizin ekonomik yapısı ile uyumlu olan mobil yazılımlar, yeni finansal teknolojiler, girişimciler için ortaya konan yeni fırsatlar da gündeme gelebilir. ‘’Bankacılık’’ ve ‘’Para’’ konusunda önemli gelişmeler beklenebilir diyebiliriz inşallah. Ülkemiz, teknik kabiliyetini hızla geliştirebilir ve tamamen ‘’Türk İcadı’’ olan yenilikler duyabilir, okuyabilir, görebiliriz. Bu cümlemiz de stabil. Arkadaş dayanışması, grup dayanışması, takım çalışması ile alınan çok güzel neticeler, keşifler ve icatlar, bilimsel başarılar görebiliriz. Bu neticeler, sporda, sanatta, akademik hayatta, iletişimde, teknoloji ve tıp biliminde de olabilir. Tıp alanında da önemli yenilikler, bilhassa sağlık turizmi anlamında önemli açılımlar olabilir.

Yine Ay ve Neptün arasındaki nefis açının, Oğlak Plüton ”Deniz ve Su” kaynaklı inşa faaliyetlerini düşündürdüğünü ekleyelim. Yengeç Yeni Ay desteği de yadsınamaz. Buraya bir de su ürünleri ihracatımızın, deniz kaynaklarımızın daha verimli kullanımı da eklemiş olalım. Gemi inşası, liman-platform, barajlar, Kanal İstanbul, denizaltı, yeni tür gemiler, yeni tür su altı, su üstü cihazları ve bunların ”inşası” gündeme gelebileceği gibi, ülkemizin ürettiği deniz araçları, cihazları, deniz ve suyla ilgili tüm elektronik cihazlar ihraç edilmeye başlanabilir. Bu cümlemiz de stabil. Aynı zamanda Donanmada, Deniz Kuvvetlerimizde, güvenlik güçlerimizin deniz birimlerinde çok yeni silah-teçhizatlar, donanımlar, yeni ürünler kullanılmaya başlanabilir ve çok parlak, modern ve yenilikçi ürünlerin teslimatını okuyabiliriz. Nükleer denizaltı konusunda da bu dönem bir hareketlenme, kıpırdanma başlayabilir.

Oldukça hareketli, bereketli ve verimli bir dönem inşallah. Hayırlı uğurlu olsun.

Yarın da inşallah Yengeç Yeni Ay ve Burçlar diyelim. Sözümüz sağlığa.

yengeç