Kova2019-08-16T17:22:52+03:00
kova

Kovaların Genel Özellikleri (20 OCAK-18 ŞUBAT)

Kova burcunun gezegeni Uranüs’tür. Uranüs,1781 yılında keşfedilmeden evvel, Kova burcunun yöneticisi Satürn kabul ediliyordu. Bugün de geçerliliğini korumakta, Kova burcu haritaları yorumlanırken Satürn ve Uranüs birlikte kullanılmaktadır. Uranüs, bilimsel buluşları, elektriği, yeni başlangıçları ve yeni sonuçları kısacası inovasyonu, teknolojiyi, interneti, hava yollarını ve tüm alanları içine alan bilimsel buluşları, icatları ve mucitleri temsil eder.

İleriye dönük, fütürist, aydınlanma, ilerleme ve nesnel yaklaşım da Uranüs’ün ilkeleri arasındadır. Uranüs, görüş ve düşüncelerimizin ötesine uzanmayı, dar kalıpların kırılmasını, kendimize güvenmeyi ve yükselmeyi ister. Uranüs, Kova burcunda yönetici, Aslan burcunda zorlu bir durumdadır. Akrep burcunda yücelimde, Boğa burcunda ise etkilerini ortaya koyarken zorlanmaktadır. Uranüs, yerleşik olan hiçbirşeyi sevmez, geleneklerin dışına çıkarak her zaman gidilen yollardan değil, farklı yollardan giderek yenilik ve açılım getirmeyi tercih eder. Merkür’ün üst oktavıdır. Yeri gelmişken, gezegenlerin üst oktavlarını da burada sıralayalım.
A) Merkür-Uranüs
B) Venüs-Neptün
C) Mars-Pluton
Bu gezegenlerin kavuşumları da ortaya oldukça önemli, parlak sonuçlar çıkarabilir. Haritanızda bu kavuşumların olup olmadığını belirlemeniz oldukça önemlidir. Bu kavuşumlara bakan transit bir geçiş esnasında, beklentilerinize kavuşabilir, ilgili ev konularında istediğiniz sonuçlara kavuşabilirsiniz.

Kova Burcu Özellikleri

  • Burçlar kuşağının 11. Burcudur.

  • Hava grubu burçları arasında yer alır ve hava grubunun son burcudur.

  • Astroloji haritasının 12 evi içerisinde, 11. Evin yöneticisidir.

  • Uranüs, sağlık konusunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Uranüs transitleri özellikle sinir sistemi ve ruh yapısında oldukça zorlayıcı etkilere sahip olabilir. Çünkü yukarıda belirttiğimiz gibi, Merkür’ün bir üst oktavıdır. Özellikle böyle geçişler olduğu zaman harita sahibi özellikle trafik kazalarına karşı uyarılmalıdır. Uranüs, durgun, rutin ve katı kuralları sarsma eğilimindedir. Bir Uranüs transiti esnasında doktorunuz yaşam tarzınızı kökten değiştirmeniz gerektiğini, gün içinde yürümenizi, koşmanızı, hareket etmenizi, aktif olmanızı, aksi takdirde rahatsızlığınızın daha da ilerleyebileceğini söyleyebilir. Güneş ile etkileşime giren Uranüs, kalp ve damar konularında pürüzler çıkarabilir. Mars ile etkileşime girerse, aniden ateş ve iltihaplanma gibi bir sorun ortaya çıkabilir. 12. Evde ya da Venüs etkileşimi ile istenmeyen gebelik, ani gebelik gibi bir durum ortaya çıkabilir, Mars ya da Plüton gibi gezegenler de devrede ise tecavüz ve kürtajdan da üzülerek bahsetmek durumunda kalabiliriz. Bu bakımdan üstüne basa basa haritanız diyoruz. Kova burcu, ayak bilekleri, baldır ve kaval kemiğinin yöneticisidir. İç organlarda ise kan dolaşımı, gözün görme gücü, kanın yapısı Kova etkisi altındadır. ‘’Şaşılacak Kaza’’, ‘’inanılmaz kaza’’, ‘’Böylesi ne görüldü ne duyuldu’’ tarzındaki kaza haberlerinde de oldukça yüksek Uranüs baskısı görülmektedir.

  • Kova burcu insanları özgün, fikirleri ve düşünmeyi seven, yeniliklere açık, rutinlerden hoşlanmayan, kısacası ‘’nevi şahsına münhasır’’ kişilerdir. Ancak kimseye göstermedikleri ve ortaya çıktığında herkesi şaşırtan öfkeli ve inatçı bir yapıları bulunmaktadır. Olmuş bitmiş olaylarla, geçmişte kalmış anılarla, eskide kalmış konuşmalarla ilgilenmezler. Egosu yüksek, bencil, kendi çıkarı için çalışan, her konuda egosunu tatmin etmeye çalışan kişilerden uzak dururlar. Merkür’ün üst oktavı tarafından yönetildiklerinden dilleri oldukça sivri, mizah yetenekleri oldukça üst düzeydedir ve karşısındaki kişiye hiç belli etmeden onunla alay edebilir ve iğneleyebilir. Kova, arkadaşlık burcudur, çok iyi arkadaşlardır ancak arkadaşlarının sayısına değil, kalitesine dikkat ederler. Geniş bir çevre ve çok tanıdıkları vardır ama arkadaşları oldukça azdır. İç dünyalarında kime yer verecekleri konusu çok önemli olduğundan onunla arkadaş olmak zor olabilir.

  • Kadın ya da erkek olsun, en önemli özellikleri bağımsızlıklarına çok değer vermeleri en belirgin özellikleridir. Evden ayrılmak, konfor bölgesinden uzaklaşmak, anikararlarla başka bir ülkeye, başka bir şehre taşınmak onlar için son derece doğaldır. Bir yerden bir yere taşınmak da aynı düzlemde konuşulabilir. Kendilerine uygun olmadığını düşündükleri yerden ayrılmaktan çekinmezler. Ancak başkalarının da özgürlüklerine, kendilerini ifade etmelerine, din ve vicdan hürriyetine son derece saygılı insanlardır ve bu özgürlükler için mücadele vermekten çekinmezler. Hayatlarının kontrol edilmesinden, telefonlarının ve bilgisayarının karıştırılmasından, kendine güvenilmediğini belli eden sorular sorulmasından, nerede ne yapacağının söylenmesinden ve ona kuralların dikte edilmesinden hiç hoşlanmazlar. Bu sefer gizledikleri inatları ortaya çıkabilir ve inatla hoşlanmadıkları kuralları değiştirmek için mücadele vermeye başlarlar. Ancak tersi bir ortamda, yani onlara oldukça geniş bir hareket alanı açıldığında oldukça rahat ve huzurlu bir şekilde tüm verimliliklerini ortaya koyarlar.

  • Kovaların en belirgin özellikleri geçmiş hatalarından başarılı biçimde ders almaları ve aynı hatayı iki kez yapmamalarıdır. Konuşmayı çok sevmezler ama çok iyi dinleyicilerdir. Sizi sonuna kadar dinler ve işinize çok yarayacak tavsiyeler verirler. Önyargıları ve art niyetli düşünceleri yoktur. Arkadaşlarına yardım etmeyi her zaman çok severler. Hayallerinin peşinden onları tam anlamı ile gerçekleştirmek için koşarlar. Hedefleri üzerinde geniş düşünen insanlar olduklarından, hangi yoldan gidecekleri konusunu da geniş olarak düşünüp imkânları ve fırsatları kolaylıkla görür ve fazla beklemeden harekete geçerler.

  • Kova kadını oldukça özgür ruhlu, bağımsızlığına düşkün, sosyal çevresi geniş, derneklerde, vakıflarda çalışmayı seven, insani yardım faaliyetlerinde ya da aktivitelerinde yer almaktan oldukça hoşlanan kadınlardır. Entelektüel, okumayı ve tartışmayı seven, beyin fırtınasından hoşlanan ve gündemi yakından takip eden kişilerdir. Ve farklı, özgün, bağımsız ruhlu, orijinal ve kültür düzeyi oldukça yüksek, başarılı kişilerle evlenmeyi isterler. Her bakımdan kısıtlayıcı, rutin, kalıpların içine sıkışan, değişimi reddeden ve ona hak ettiği saygıyı göstermeyen erkeklerle evlilik yolunda ilerleyemez. Çocukların çok ciddi bir sorumluluk olduğunu düşündükleri için geç anne olmayı tercih edebilirler. Ancak çocuklarını da bağımsız, insana kıymet veren, entelektüel ve üretken insanlar olarak yetiştirmek isterler. Katı disiplin anlayışları yoktur ama yüksek ikna kabiliyetleri ile kendi fikirlerini karşılarındaki insana sanki kendi fikirleri imiş gibi kabul ettirebilirler. Kova kadını ile evlenen erkekler,  evliliklerinde canlılığın ve rengin tükenmez bir kaynak olduğunu bilmelidirler.

  • Kova burcu erkekleri, yapı olarak Yay ve İkizler erkeklerine çok benzerler. Çok yoğun duygusallık ve romantizm ilgi alanlarında değildir. Daha mantıklı, hatta soğuk ve mesafeli bir yaklaşımları vardır. Kova kökenli ya da ağır Kova etkileri altındaki erkekler, oldukça sıra dışı biçimde mesela iş yerinden yarım saatliğine izin alarak nikâh dairesine gidebilir. Arkadaşları, dâhil oldukları sosyal gruplar, çevreleri onlar için oldukça önemlidir ve onlara ayıracakları vaktin sınırı olmayabilir. Aynı şekilde akrabaları için de oldukça çaba harcayabilirler. Çok güçlü duyguları olan, sürekli ilgi isteyen, sürekli yardım ve destek arayan, akrabalarına ve çevresine bağımlı yaşayan ve sürekli güvensizliğini belli eden kadınlarla yol yürüyemezler ve adeta koşarak uzaklaşırlar. Evde iken sevdikleri hobilerine, kitaplarına veya kafalarının takıldığı konularda saatlerce yaptıkları araştırmalara vakit ayırmak isterler.Kafalarında sürekli bir mesele evirip çevirdiklerinden, etrafları dağınık olabilir. Kova burcu babalar, çocuklarını kendilerini rahat ifade eden bağımsız ve kendi ayaklarının üzerinde durabilen çocuklar olarak yetişmelerini isterler.

ÖZELLİKLER

CESARET 90%
ATİKLİK 80%
SAVAŞÇI KİŞİLİK 78%
ENERJİ 72%
EGO 76%
SADAKAT 88%
ENTELLEKTÜELLİK 100%
MERHAMET 90%
kova

KOVA YAZILARI

Load More Posts
TÜMÜNÜ GÖR
Go to Top