20 Mart 2020 CUMA
Saat: 17:00

CANI SIKILANLARA ÖNERİLER!

Bugün ufak bir market alışverişi için dışarı çıktım. Az önce eve geldim. Tüm işlerimi bitirdim, kendime de bir kahve yaptım. Hafif bir jazz açtım, hem kahvemi içiyorum, hem de yazımı yazıyorum.
Ortalık canı sıkılanlardan yıkılıyor, sıkılmaya vakit bulanlara imrendim doğrusu.
’Evdeyim, canım sıkılıyor’’
‘’Sıkıntıdan patlayacağım’’
‘’Canım çok sıkılıyor, yapacak hiçbirşey yok’’

Peki, naçizane önerilerim olacak. Ben yapamıyorum, siz yapın bari.

Aslında kitap okumak, can sıkıntısını gidermek, vakit geçirmek ya da kaba tabirle vakit öldürmek amacıyla yapılan bir eylem değildir. Hiç sevmem böyle bir yaklaşımı. Şartları konuşuyoruz…Öncelikle kitap okuyabiliriz. Televizyona ve internete, sosyal medyaya ayırdığı saat yaklaşık 6 saati bulan ülkemde, kişi başı düşen kitap harcaması 25 kuruş. Yanlış duymadınız 25 kuruş. ‘’Kitap fiyatlarından haberin yok herhalde, senin tuzun kuru’’ diyenler çıkacaktır eh, hadi öyle olsun, elinizde son teknoloji cep telefonuna ücretsiz indirebileceğiniz sayısız e kitap var. Birini indirip okuyabilirsiniz. Hatırlıyorum, ilk denememi Sarah Jio’nun ‘’Böğürtlen Kışı’’ ile yapmıştım. Harika bir kitaptı. Bunun için harika uygulamalar, siteler var. Konu ve kitap olarak önerin var mı derseniz, astroloji, tarih ya da spritüel konular ilginizi çekmezse, Stephen King tavsiye edebilirim. Ağır hayranlarından biriyim. Duma Adası gibi hacimli bir kitap da seçebilirsiniz, modaya uyayım derseniz Mahşer’i de tercih edebilirsiniz; bu zamanlara da oldukça uygun. Evet, ilk tercihimiz kitap okumak olabilir. Türü, hacmi size kalmış.

Kaçırdığımız, izleyemediğimiz dizi bölümlerini izleyebiliriz. Ya da sinema filmlerini. Ben, tercihimi tarihi olanlardan yana kullanırdım. Çanakkale Yolun Sonu ya da Çanakkale 1915’i tercih edebilirsiniz.

Bunları yaptınız, yine kesmedi, evinizdeki malzemelere bir bakın bileklik yapabilir, elbezi örebilir, lif yapabilirsiniz. Kitaba verilmeyen 25 kuruş, poşete veriliyor, elinizden geliyorsa market için çanta örebilirsiniz. Ben tercihimi dantelden yana kullanıyorum, bir dantelim var elimde, biraz boşluğum olursa hemen elime alıyorum. Biterse paylaşırım söz.

Yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz. Bir zaman bir yerde okumuştum, bir ev hanımı, ‘’işlerim bittikten sonra çok sıkılıyorum ne yapayım’’ diye sorduğunda ona da başka bir hanım, ‘’İspanyolca öğrenebilirsin, hem kolay, hem zevkli’’ demişti. O hanım, şimdi meramını anlatacak kadar İspanyolca konuşabiliyor. Büyük kazanım aslında.

Yoga öğrenebilirsiniz. Ben yoga yapıyorum ama sürekli makale okumaktan, çeviri yapmaktan, harita hazırlamaktan, gündelik paylaşımlar yapmaktan uzun süreli pratiklere vaktim olmuyor. Nefes almanın ne kadar önemli olduğunu kavradığımız bugünlerde doğru nefes alma, kasları esnetme, vücuttaki ham enerjiyi pozitife çevirme ve bedenimize saygı amacıyla internette ücretsiz pek çok video bulabilir, hocaların söylediklerine uyarak başarılı pratikler yapabilirsiniz.

Meditasyon yapabilirsiniz. Bugün, ünlü milyarder Elon Musk bile, sabah uyandıktan sonra mutlaka meditasyon yaptığını anlatmış. Kitap okudunuz, film izlediniz, ortalığı toparladınız, belki biraz elişi yaptınız ya da bir elişi tekniği öğrendiniz, hepsi bitti. Yine telefonunuzu elinize alın, 10 dakika hiçbir şey, ama hiçbir şey düşünmeden sadece açtığınız deniz dalgası sesine odaklanın, burundan nefes alıp yavaşça verin. İlk meditasyonunuzu yaptınız.

Reiki yapabilirsiniz, ama bunun da bazı şartları var. Ben öğrendim, Master olmak için gerekli şartları da sağladım ama yine ahh vakitsizlik diyeceğim. Reiki aldığım arkadaşım duymasın, yine birkaç gündür pratik yok. Aslında çok çok güzel bir uygulama. Reiki enerjisi akmaya başladığında can sıkıntınız falan kalmaz.

Dini vecibelerinizi yerine getirebilirsiniz. Bu satırları her inanç sisteminden, her görüşten insan okuyor, bir şey demem doğru olmaz, herkesin inancı kendine. Ama benim inancıma göre, kazaya bıraktığınız namazlarınızı kılabilir, Kuran-Kerim okuyabilirsiniz.

PC oyunu oynayabilirsiniz.  STALKER SHADOW of CHERNOBYL ya da FAR CRY oynayarak hem biraz nostalji yaparsınız, hem de vaktinizi güzel geçirebilirsiniz. Far Cry biraz yer kaplıyor ama STALKER öyle değil. Güzel oyunlardır. İkisini de iyi oynarım laf aramızda. Hala bilgisayarımda durur ama bazı zamanlar, beynim Attila’nın ya da Cengiz’in ordu düzeni ve savaş stratejilerinden yandığı zaman şeker patlatıyorum.
Hepsi bitti mi? Akşam yemeği hazırlıklarına başlayabilirsiniz. Akşam dizim var. Saat 20’de TRT 1’de PAYİTAHT ABDÜLHAMİD. Tavsiye ederim.
Allah’a emanet olun.

canım sıkılıyor